Hand Knitted Chinese Style Bamboo Pendant Lamp 18/19/30cm Hanging Light Fixture
$33.99 – $38.99Price range: $33.99 through $38.99
Hand Knitted Chinese Style Weaving Hanging Lamps 18/19/30cm Bamboo Pendant Lamp Restaurant Home Decor Lighting Fixtures
Product parameters
Material: Bamboo
Without light bulb

























| Weight | 0.794 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 31 × 21 in |
| Brand Name | STDJHong |
| Is Bulbs Included | No |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Origin | |
| Certification | CCC, ce, ROHS |
| Is Dimmable | No |
| Material | Bamboo & Wooden |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Is Smart Device | No |
| Base Type | E27 |
| Voltage | 220 V |
| Luminous Flux | <60 |
| Installation Method | Assembly |
| Place | Study, Master Bedroom, other bedrooms |
| Item Type | Pendant Lights |
| Warranty | 1Year |
| Number of light sources | 1 |
| Lighting Area | 3-5square meters |
| Technics | Hand Knitted |
| Model Number | YMMY-40008888 |
| Light Source | LED bulbs |
| Style | Japan Style |
| Choice | yes |
12 reviews for Hand Knitted Chinese Style Bamboo Pendant Lamp 18/19/30cm Hanging Light Fixture
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
c***a –
Very beautiful, very well packaged and perfect.
Body Color: A style 01
j***u –
Very beautiful craftsmanship, very happy with my purchase.
quality widely equal if not superior to our major French brands
Body Color: A style 01
V***s –
They are authentic wicker lamps, they are delicate but have arrived perfectly and well-packaged. Very good purchase.
Body Color: B-30cm
d***r –
Arrived in excellent condition and looks great.
Body Color: A style 01
a***a –
Body Color: A style 02
C***v –
Excellent product and very nice! The shipping was fast and secure, it came well packed to ensure it wouldn’t break.
Body Color: A style 01
Anonymous –
The item was well packaged and showed no signs of tampering. The product has excellent construction and has been varnished.
Body Color: A style 01
I***z –
It arrived super fast, is of good quality, just like the photo, and comes with new cables for installation.
Body Color: A style 02
Anonymous –
The lamp is of high quality, with a good socket and mount.
Body Color: A style 01
A***O –
Body Color: A style 02
Anonymous –
Beautiful item. Looks exactly like in the picture, easy to put on
Body Color: A style 01
Anonymous –
The chandelier came in a box. The dimensions match, and the kit includes a cable for connecting to electricity. I plan to coat it with a darker varnish, as it’s too light for my taste.
Body Color: B-30cm