Nordic Long Tube Dimmable 7W 12W Pendant Lights Hanging Kitchen Light Length Adjustable Home Dining Room Lighting Lights
$18.99 – $59.99Price range: $18.99 through $59.99
Nordic Long Tube Dimmable 7W 12W Pendant Lights Hanging Kitchen Light Length Adjustable Home Dining Room Lighting Lights
Product Parameters
Input Voltage:AC85-265V AC110/220V 50/60Hz
Wattage:7W(Diameter 30mm);12W(Diameter 60mm)
Dimmable:Yes
Color Rendering Index(CRI):>Ra85
Beam Angle:24°
LED Chip:COB Chip(Epistar)
Luminous Flux:95~110LM/W
Temperatures:-25 to 45°
Color Temperature:Warm White:(2700K-3000K); Natural White:(4000K-4200K);Cold White:(6000K-6500K)
Life:50000~80000 Hours
Warranty: 3 Years
Material:Die casting Aluminum
:Guangdong()
Product Features
1. LED Pendant lights use constant LED drive power (AC85-265V,AC110V,AC220V 50/60Hz). Stable performance, safe reliable. Applies to all countries.
2. LED Pendant lights, material environmental protection, low power consumption, luminous efficiency and brightness illumination are superior to LED tube light.
3. LED driver, moisture-proof, insulation, high temperature resistant. Security Level IP42
4. Environment-friendly semiconductor light source, light color uniform, there is conducive to people's eyesight protection and health. No radiation, No ultraviolet, No stroboscopic.
5. CCC, CE, FCC, RoHS, certification (LED) products, for your guaranteed safety to avoid electrical shock and fire hazard.
6.Energy saving 45-70% than fluorescent lamp/halogen lamp/incandescent lamp and long life:>80000H.
Tip: Messenger Wire 1M, Length Of The Wire Can Be Adjusted Freely!






















































| Weight | 0.250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 in |
| Brand Name | ZHIO |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Origin | |
| Certification | CCC, ce, CQC, EMC, FCC, GS, LVD, pse, ROHS, SAA, UL, VDE, EAC, None |
| Place | Parlor, Study, Master Bedroom, other bedrooms, Hotel Hall, Hotel Room |
| Item Type | Pendant Lights |
| Warranty | 3 |
| Number of light sources | 1 |
| Lighting Area | 10-15square meters |
| Lampshade Color | WHITE, black, Gold |
| Is Dimmable | Yes |
| Switch Type | Touch On/Off Switch |
| Material | aluminum |
| Technics | Forged |
| Power Source | AC |
| Base Type | 2G11 |
| Finish | Brushed Nickel |
| Voltage | 90 – 260 V |
| Model Number | Vertical cable light |
| Light Source | Energy Saving |
| Style | Modern Style |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Installation Method | Assembly |
| Is Smart Device | No |
18 reviews for Nordic Long Tube Dimmable 7W 12W Pendant Lights Hanging Kitchen Light Length Adjustable Home Dining Room Lighting Lights
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

p***s –
Body Color: Black Size: L 300mm Wattage: D30mm 7W Dimmable Emitting Color: Natural white 4000K
d***r –
Body Color: Black Size: L 500mm Wattage: D30mm 7W Emitting Color: Cold white 6000K
d***r –
Body Color: Black Size: L 400mm Wattage: D30mm 7W Emitting Color: Cold white 6000K
e***3 –
Perfect and gives a lot of light
Body Color: White Size: L 400mm Wattage: D30mm 7W Emitting Color: Cold white 6000K
G***e –
Body Color: White Size: L 300mm Wattage: D30mm 7W Emitting Color: Natural white 4000K
S***k –
💜
Body Color: Black Size: L 400mm Wattage: D60mm 12W Emitting Color: Natural white 4000K
Anonymous –
Very beautiful and well-made, I have already ordered another one.
It’s a shame that the lampshades are black and the screws are stainless steel color, the screws should also be black.
Body Color: Black Size: L 300mm Wattage: D30mm 7W Emitting Color: Warm white 3000K
C***a –
very nice quality lamps, D60mm L300mm 12W. Powerful enough for lunch. I recommend.
Body Color: Black Size: L 300mm Wattage: D60mm 12W Dimmable Emitting Color: Warm white 3000K
A***y –
Body Color: White Size: L 500mm Wattage: D30mm 7W Emitting Color: Natural white 4000K
M***t –
Very good product. Beautiful light.
Body Color: Black Size: L 600mm Wattage: D30mm 7W Emitting Color: Warm white 3000K
O***e –
Love them
Body Color: White Size: L 500mm Wattage: D60mm 12W Dimmable Emitting Color: Warm white 3000K
I***a –
Body Color: Black Size: L 400mm Wattage: D30mm 7W Emitting Color: Warm white 3000K
g***o –
the aesthetics could be improved with a colored waistband… but the product remains excellent for the price range! furthermore, the seller is very serious.
Body Color: Black Size: L 500mm Wattage: D30mm 7W Emitting Color: Natural white 4000K
d***n –
Body Color: White Size: L 600mm Wattage: D30mm 7W Emitting Color: Warm white 3000K
B***P –
looks good for this price, just need to hang it up and see how much light shines.
Body Color: White Size: L 300mm Wattage: D30mm 7W Emitting Color: Cold white 6000K
m***m –
Excellent product of good quality!
Body Color: Black Size: L 600mm Wattage: D30mm 7W Emitting Color: Warm white 3000K
Anonymous –
Not the highest quality of course, but amazing for the price and they get super bright!
Body Color: Black Size: L 400mm Wattage: D30mm 7W Dimmable Emitting Color: Warm white 3000K
d***a –
They light up very well and seem to be of good quality.
Body Color: Black Size: L 400mm Wattage: D30mm 7W Emitting Color: Natural white 4000K