Vintage Hemp Rope Retro Ceiling Pendant Lamp E27 Base Loft Industrial Hanging Lamp Pendang Light Home Decoration DIY Decor Items
$4.99 – $24.99Price range: $4.99 through $24.99
Specifications:
Base Type: E27
Rope length: 1M,2M,3M,4M,5M
Voltage:AC85-265V,110V,220V(suitable for all countries)
Rope Type: Single Head, Double Heads (optional)
Main Material: Hemp Rope, Copper Wire
Application: Perfect for living room, Dinning Room, Bedroom, Hall, Hotel, Coffee shop, Restaurant, Corridor, etc…
Please noted:
100CM Double Head means each side is 50CM
200CM Double Head (Each side is 90-95CM)
300CM Double Head (Each side is 140-145CM)
400CM Double Head (Each side is 190-195CM)
500CM Double Head (Each side is 240-245CM)
Package Included:
1 X Hemp Rope Pendant Light


















| Weight | 0.620 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 10 × 10 in |
| Brand Name | PARKSON |
| Is Bulbs Included | No |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Origin | |
| Certification | ce, ROHS |
| Is Dimmable | No |
| Material | Wicker |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Is Smart Device | No |
| Base Type | E27 |
| Voltage | 90 – 260 V |
| Luminous Flux | <60 |
| Installation Method | self-contained |
| Place | Restaurant, Study, Master Bedroom, Exhibition Hall, other bedrooms, Corridor, Kitchen, Balcony |
| Item Type | Pendant Lights |
| Number of light sources | 2 |
| Lighting Area | 10-15square meters |
| Technics | Hand Knitted |
| Style | Vintage |
| Features | Vintage Hemp Rope |
| Features 1 | Retro Ceiling Pendant Lamp |
| Features 2 | E27 Base |
| Features 3 | Loft Industrial |
| Features 4 | Hanging Lamp |
| Features 5 | Pendang Light |
| Features 6 | Home Decoration |
| Features 7 | DIY Decor Items |
| Choice | yes |
10 reviews for Vintage Hemp Rope Retro Ceiling Pendant Lamp E27 Base Loft Industrial Hanging Lamp Pendang Light Home Decoration DIY Decor Items
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

C***s –
Very very good quality, I am satisfied with my order.
Body Color: 1 Head Size: 1 meter
o***A –
The rope pendant with two shades exceeded my expectations! Durable material, impeccable finish, and it looked perfect in the room. The lighting with two shades enhanced the space even more. Great quality product and fast delivery. Highly recommend!
Size: 1 meter Body Color: 2 Heads Ships From: CHINA
Anonymous –
Same as the photo, well finished, worth it.
Body Color: 1 Head Size: 1 meter
K***n –
It looks great when assembled. It’s even better than in the photos.
Body Color: 2 Heads Size: 1 meter
Anonymous –
It comes without the power strip but it’s very good for the price.
Body Color: 2 Heads Size: 2 meters
V***L –
If DHl hadn’t completely failed, everything would have been fine. The product itself is excellent and can be highly recommended!
Body Color: 1 Head Size: 2 meters
A***l –
Perfect, exactly as we had imagined it.
Body Color: 2 Heads Size: 1 meter Ships From:
A***l –
Perfect, exactly as we had imagined it.
Body Color: 1 Head Size: 1 meter Ships From:
Y***z –
Very decorative
Body Color: 2 Heads Size: 1 meter Ships From:
Anonymous –
Very good, I liked it a lot.
Body Color: 2 Heads Size: 2 meters Ships From: