Modern minimalist wall lamp, indoor LED wall light, aluminum acrylic hardwire, bedroom living room corridor staircase Sconces
$14.99 – $15.99Price range: $14.99 through $15.99
Product Specifications:
– Size :28*10.5*4cm
– Weight : 0.17kg/0.34kg
– Shell color : Black/Gold/Silvery
– Color temperature: 3000K/6500K
– Light Source: LED chips
– Materials: Acrylic(NO waterproof)
– Input Voltage: 85-265V
– Lifespan: >30,000 hrs
Package List:
– 1*LED wall sconces
– 1*packet of mounting hardware
– 1*installation instruction
Product Features:
– Made of high quality aluminum process
– Soft and protective eye effect.
– Complete accessories (screws + instructions)
– Multi-occasion application
The noble design of the led wall lamp is very harmonious with the classical furniture decoration or modern style decoration, providing enough light, bright and soft, elegant and stylish





| Weight | 0.450 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 13 × 5 in |
| Brand Name | KICAAO |
| Installation Method | self-contained |
| Is Bulbs Included | No |
| Origin | |
| Certification | CCC, ce, ROHS |
| Is Dimmable | No |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Body Material | aluminum |
| Is Smart Device | No |
| Voltage | 90 – 260 V |
| Luminous Flux | 249-2000 |
| Light Source | LED |
| Style | Modern Style |
| Use | Daily Lighting |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Item Type | Wall Lamps |
| Warranty | 3 months |
| Number of light sources | 10~15 |
| Lighting Area | 3-5square meters |
| Application | Kitchen, Dining Room, Bed Room, Foyer, Study, Bathroom |
| Material | Acryl |
| Shade Direction | Up & Down |
| is_customized | No |
| Shade Type | Acrylic |
| Model Number | BE-BD-008 |
| Technics | Wire Drawing Hanging |
| Color | black, Gold, Silver |
| Features | Hardwired |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
19 reviews for Modern minimalist wall lamp, indoor LED wall light, aluminum acrylic hardwire, bedroom living room corridor staircase Sconces
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

D***a –
Lampshade Color: Black Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 12W
i***a –
I haven’t tried it yet. But it is beautiful and elegant.
Lampshade Color: Silver Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 12W
y***z –
excellent product recommended
Lampshade Color: Black Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
9***r –
Very good for the price it has. However, if it melts, you should change the lamp.
Lampshade Color: Black Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
Anonymous –
Lampshade Color: Silver Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
Anonymous –
Love the lamp! It exceeded my expectations. Just like the photo.
Lampshade Color: Silver Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
6***r –
Fitted yesterday. Bought for my father..looks very nice .easy to install. Mum very happy.looks really nice . Jobs a good 1.
Lampshade Color: Gold Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
g***n –
Excellent, very pleased, not yet installed but happy with these
Lampshade Color: Gold Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
M***c –
Minimalist lamp, very elegant and solid
Lampshade Color: Black Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
E***o –
The pieces are beautiful and well finished. The delivery time was shorter than expected.
Lampshade Color: Silver Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
M***k –
Beautiful, stylish lamp. Fast delivery.
Lampshade Color: Black Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 12W
Z***n –
I ordered four lamps and received them quickly. They look great, the only issue is that the incoming cable has a very thin cross-section. You’ll need to replace it (i’m an electrician).
Lampshade Color: Gold Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
Anonymous –
It installs easily. The connection cables are very thin, but the performance is very good. Very good value for money.
Lampshade Color: Black Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 12W
h***r –
The item has been received. And if A. What was ordered. Good lighting for a staircase. Pleasant and soft light. Easy installation.
Lampshade Color: Black Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
Y***h –
It arrived quickly and in good condition. Looks of good quality.
Well packed. Hope it works good too.
Satisfied with the purchase untill now.
Lampshade Color: Black Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
P***o –
excellent quality
Lampshade Color: Gold Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
v***z –
Lampshade Color: Gold Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
a***r –
Very beautiful, and made of very good material.
Lampshade Color: Black Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
T***T –
I ordered this wall lamp as a replacement for an old one. It provides excellent lighting. I am happy with my purchase. The material complies with safety regulations (with the Earth in mind).
Lampshade Color: Silver Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 12W