Round Led Wall Lamp Rechargeable Night Light with Touch Switch Dimmable Magnetic Book Light for Reading Bedroom Cabinet Closet
$4.99
Parameters
* Product name:Touch night light
* Light source: LED light source
* Input voltage: DC 5V
* Size: 6cm
* Product Material: ABS
* Switch: touch switch
* Type:White / Warm / Three colors
* Charging method: USB charging
* Power supply: 400 mAh lithium battery
* Installation: magnetic mounting
* Scope of application: children's room, aisle, bedroom, bathroom, living room, closet, cabinet, etc.
Specificities
* Touch Switch Design:
It can instantly light up the darkness with just a light touch of your hand. Short press the touch switch, it can adjust the color temperature for you to create different atmosphere. And long-pressing the touch switch, you can easily adjust the brightness, from a weak ember to a bright
strong light, to meet your different requirements for light in various scenes.
* Convenient installation:
You don't need to worry about complicated installation steps. Just gently peel off the sticker and stick the night light where you need to install it, whether it is the bedside of the bedroom, the wall of the corridor, the inside of the closet, or the corner of the children's room, it can stay there steadily for you.
* Take care of both Eyes:
This night light passes a rigorous light strobe test and emits a soft light that is not blinding. Whether you are reading at night, getting up, or accompanying your children to sleep, it can take care of your eyes and your family's eyes, so that you can enjoy a comfortable light environment.
* Adapt to Multiple Environments:
Its small and miniature appearance makes it an excellent choice for adapting to a variety of environments. Whether it's in every corner of your home, in your tent when you're traveling, or even on the desktop in your study, it fits in perfectly, doesn't take up much space but plays a great role, bringing you light and warmth anytime and anywhere.



























| Weight | 0.080 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 8 × 4 in |
| Brand Name | ammtoo |
| Installation Method | self-contained |
| Is Bulbs Included | No |
| Origin | |
| Certification | ce |
| Is Dimmable | Yes |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | Rechargeable battery |
| Body Material | ABS |
| Is Smart Device | No |
| Voltage | 5V |
| Luminous Flux | 249-2000 |
| Light Source | LED |
| Style | Modern Style |
| Use | Daily Lighting |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Item Type | Wall Lamps |
| Lighting Area | 3-5square meters |
| Application | Kitchen, Dining Room, Bed Room, Foyer, Study, Bathroom |
| Switch Type | Touch On/Off Switch |
| Material | Plastic |
| Shade Direction | Up & Down |
| is_customized | No |
| Model Number | SK-YD60A |
| Choice | yes |
10 reviews for Round Led Wall Lamp Rechargeable Night Light with Touch Switch Dimmable Magnetic Book Light for Reading Bedroom Cabinet Closet
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Anonymous –
I liked the light, it has the perfect intensity. I bought it to use in the bathroom early in the morning instead of the ceiling one so as not to wake up too much but not trip.
Lampshade Color: 3-Colors
Anonymous –
works well
Lampshade Color: 3-Colors
Anonymous –
works well for my daughter’s wardrobe
Lampshade Color: Only Warm White
K***r –
Nice and bright will order again
Lampshade Color: Only Warm White
U***r –
Lampshade Color: 3-Colors
Anonymous –
Lampshade Color: Only Warm White
V***D –
Lampshade Color: 3-Colors
y***a –
Excellent product
Lampshade Color: Only Warm White
6***r –
Great little light
Lampshade Color: Only Warm White
k***o –
Really easy to charge and super cute, came with a sticker to attach to a wall or magnetic surface.
Lampshade Color: Only Warm White