Nordic modern wall light 12W 24W IP65 waterproof LED lamps indoor outdoor wall sconce living room porch bedroom wall lamp
$31.99 – $41.99Price range: $31.99 through $41.99
Product Specifications:
– Size : 20*10*10cm
– Weight : 1.12kg.
– Shell color : Black/White
– Color temperature: 3000K/6500K
– Light Source: LED chips
– Materials:Aluminum(waterproof)
– Input Voltage: 90-260V
– Lifespan: >30,000 hrs
Package List:
– 1*LED wall sconces
– 1*packet of mounting hardware
– 1*installation instruction
Product Features:
– Made of high quality aluminum process
– Soft and protective eye effect.
– Complete accessories (screws + instructions)
– Multi-occasion application
The modern design of the led wall lamp is very harmonious with the classical furniture decoration or modern style decoration, providing enough light, bright and soft, elegant and stylish








| Weight | 1.120 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 12 × 12 in |
| Brand Name | KICAAO |
| Installation Method | self-contained |
| Is Bulbs Included | No |
| Origin | |
| Certification | CCC, ce, ROHS |
| Is Dimmable | No |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Body Material | aluminum |
| Is Smart Device | No |
| Voltage | 90 – 260 V |
| Luminous Flux | 249-2000 |
| Light Source | LED |
| Style | Modern Style |
| Use | Daily Lighting |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Item Type | Wall Lamps |
| Warranty | 2 years |
| Number of light sources | 4 |
| Lighting Area | 5-10square meters |
| Application | Kitchen, Dining Room, Bed Room, Foyer, Study, Bathroom |
| Material | aluminum |
| Shade Direction | Up & Down |
| is_customized | No |
| Shade Type | Clear Glass |
| Model Number | BE-BD-002 |
| Technics | Hot Bending |
| Color | black, WHITE |
| Features | Hardwired |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
16 reviews for Nordic modern wall light 12W 24W IP65 waterproof LED lamps indoor outdoor wall sconce living room porch bedroom wall lamp
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

a***r –
Looks good. It fulfills its function.
Lampshade Color: Black shell Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 24W
R***o –
Excellent product, excellent light. I recommend the purchase to everyone.
Lampshade Color: Black shell Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 24W
G***o –
They are brilliant.
Good purchase
Lampshade Color: White shell Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 24W
L***E –
Package received very quickly. The item was very well packaged and as described. 👍🏻
We’ll see later if it’s easy to install and if it works well once put on the wall. 👍🏻
Thank you
Lampshade Color: Black shell Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 24W
Anonymous –
Excellent lamp as described
Lampshade Color: Black shell Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 24W
J***g –
I am very particularly impressed with the incredibly short time it took for the shipment to arrive at the mailbox.
Lampshade Color: White shell Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 12W
F***C –
Perfect, surprisingly uniform light, simple and detailed instructions. on good invoice we hope it lasts.
Lampshade Color: White shell Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 24W
p***k –
Looks great! Time for install. Everything arrived perfectly! Thank you! 🙏
Lampshade Color: Black shell Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 24W
A***i –
Excellent seller. Quality merchandise. Very, very good.
Lampshade Color: Black shell Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 24W
a***a –
very beautiful and well finished.
Lampshade Color: Black shell Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 12W
N***g –
Arrived fast, looks sturdy and is pretty heavy. Seems great
Lampshade Color: White shell Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 24W
Anonymous –
Exactly as described and provides a good amount of light. Easy to install. Material of high quality. Arrived quickly.
Lampshade Color: White shell Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 24W
s***s –
Perfect.
Lampshade Color: Black shell Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 24W
f***f –
A really good lamp. Gives a shade that’s neither white nor yellow. Something in between.
Lampshade Color: White shell Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 12W
a***a –
excellent
Lampshade Color: White shell Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 12W
Anonymous –
The only downside is that they turn on during the day as well; it would be better if they only turned on at night with the sensor. Otherwise, they are very good and provide a lot of light.
Lampshade Color: Black shell Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 24W