LED Wall Sconces 6W Modern Indoor Wall Lamp, White Up Down Wall Mount Lights for Living Room Hallway Bedroom Decor
$6.99 – $15.99Price range: $6.99 through $15.99
Product Specifications:
– Size :10*10*5cm/10*10*10cm
– Weight : 0.17kg/0.34kg
– Shell color : Black/White
– Color temperature: 3000K/6500K
– Light Source: LED chips
– Materials: Aluminum(NO waterproof)
– Input Voltage: 85-265V
– Lifespan: >30,000 hrs
Package List:
– 1*LED wall sconces
– 1*packet of mounting hardware
– 1*installation instruction
Product Features:
– Made of high quality aluminum process
– Soft and protective eye effect.
– Complete accessories (screws + instructions)
– Multi-occasion application
The noble design of the led wall lamp is very harmonious with the classical furniture decoration or modern style decoration, providing enough light, bright and soft, elegant and stylish
















| Weight | 0.500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 12 in |
| Brand Name | KICAAO |
| Installation Method | self-contained |
| Is Bulbs Included | No |
| Origin | |
| Certification | CCC, ce, ROHS |
| Is Dimmable | No |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Body Material | aluminum |
| Is Smart Device | No |
| Voltage | 90 – 260 V |
| Luminous Flux | 249-2000 |
| Light Source | LED |
| Style | Modern Style |
| Use | Daily Lighting |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Item Type | Wall Lamps |
| Warranty | 2 years |
| Number of light sources | 2 |
| Lighting Area | 3-5square meters |
| Application | Kitchen, Dining Room, Bed Room, Foyer, Study |
| Material | aluminum |
| Shade Direction | Up & Down |
| is_customized | No |
| Shade Type | Acrylic |
| Technics | Hot Bending |
| Color | black, WHITE |
| Features | Hardwired |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
18 reviews for LED Wall Sconces 6W Modern Indoor Wall Lamp, White Up Down Wall Mount Lights for Living Room Hallway Bedroom Decor
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Anonymous –
So nice and easy to install. A but bright but can bee fixed with dimmer. Fast delivery and good quality.
Lampshade Color: White shell 2pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W
S***s –
It works perfectly, they provide enough light for a hallway, and it’s very easy to install. highly recommended
Lampshade Color: White shell 1pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W
D***a –
Works perfect. Easy to mount.
Lampshade Color: White shell 1pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W
A***o –
Hello! I am very pleased with the product, it has a very soft light that makes the room much cozier. Made from metal very well. I hope it will last long. The package arrived in Ilyichevsk in 11 days. Thanks to the seller.
Lampshade Color: White shell 1pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W
j***l –
Everything perfect! Easy to put on and they give off a lot of light, be careful when buying because some have yellow light and others have white light.
Lampshade Color: White shell 1pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W
N***s –
Product as described, we have to wait for durability, aesthetically good, good material, fast shipping.
Lampshade Color: Black shell 2pack Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 6W
Anonymous –
Fast shipping and delivery.
Products work.
Dimensions are as described, the product is for indoor use, without contact with water. Just plug into the wires, no need for the bulb.
Attention, the connection space is small; if your wires to be connected are thick and long, they cannot all fit inside.
It’s a shame, there is no transparent cover on top to protect against dust and insects, as it’s difficult to remove dirt, especially on the top part.
The price is interesting.
Lampshade Color: White shell 2pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W
E***r –
It’s very good. They are small, but they illuminate very well.
Lampshade Color: White shell 1pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W
Anonymous –
The lights are nice, for my use i wish there was a diffuser on the top side but if you mount them higher up it should be ok.
Lampshade Color: White shell 1pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W
D***i –
Lampshade Color: White shell 2pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W
t***r –
Lampshade Color: White shell 2pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W
j***z –
They are just like what you see in the images, I would even say much cooler and they look great. In my case, they were for a hallway and I love how they turned out.
Lampshade Color: White shell 2pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W
g***g –
Everything as described. Cool lamps. I recommend both the product and the seller.
Lampshade Color: Black shell 2pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W
c***a –
Super excited, the quality of the metal and white enamel is super good.
I already installed them on a wall in the game room and they look very elegant, nice lights going up and down.
excellent quality
Lampshade Color: White shell 2pack Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 6W
a***s –
Very impressive, at first it thought sh!t wrong choice, but then when installed very good
Lampshade Color: White shell 2pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W
j***j –
I really like the style and the lighting is satisfactory.
Lampshade Color: White shell 1pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W
G***a –
Beautiful and functional, just like in the photos, I highly recommend it.
Lampshade Color: White shell 2pack Color Temperature: Cool White(5500-7000K) Wattage: 6W
L***a –
Perfect packaging, instructions, and shipping. Excellent quality. I recommend it 100%.
Lampshade Color: White shell 2pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 6W