185mm 4X 10X 40X 100X Biological Microscope Achromatic Objective Lens
$18.99 – $26.99Price range: $18.99 through $26.99
Specification
Magnification: 4X,10X,20X,40X,60X,100X
Conjugate Distance: 185mm
Standard DIN achromatic objective lens
Suit Microscope: Biological Microscope
Package included:
1PCS Objective Lens
| Weight | 0.050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1 in |
| Brand Name | JLLSMCMGGX |
| High-concerned chemical | None |
| Magnification Ratio | 500X & Under |
| Origin | |
| Battery Included | No |
| Theory | Other |
| Model Number | Microscope 185 achromatic objective |
| Is Smart Device | No |
| Certification | None |
| Material | Other |
| Drawtube | Monocular |
| Conjugate Distance | 185mm |
| Suit Microscope | : Biological Microscope |
16 reviews for 185mm 4X 10X 40X 100X Biological Microscope Achromatic Objective Lens
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

D***S –
It works wonderfully for me, the chromatic aberrations are minimal, almost imperceptible. I’ve been using it for a long time and for being so economical, it’s really very good.
Color: 4X
Н***ч –
I bought this lens as a replacement for the included “A” lens of the Andonstar 269S microscope. It has slightly less magnification, but the detail is no worse and the image is a bit brighter, although I don’t see any lightening coating on it. With my microscope, it provides a minimum field of view of 2.4 mm. These photos (frames from the video) were taken with exactly this magnification.
Color: 4X
m***r –
The product arrived well packaged and in excellent condition. Thanks to the seller.
Color: 100X
j***z –
It seems of good quality. I haven’t tried it yet. The metal part is well polished, but I think the rubber strap will deteriorate over time.
Color: 20X
Д***ч –
Excellent lens – highly recommended!
Color: 10X
o***r –
The objective lens is exactly as described in the publication. Excellent quality. Satisfaction guaranteed.
Color: 40X
z***z –
The product is of good quality, shipped quickly, arrived on time.
Color: 40X
z***z –
The product is of good quality, shipped quickly, arrived on time.
Color: 100X
B***n –
Very surprised at the high quality, the focus is too close to the end of the lens but for what i need it for, turning it around the wrong way works great or if you have a lathe you could cut it in half because the lens is up by the thread.
Color: 4X
B***r –
Perfect
Color: 10X
M***t –
I really don’t think this 100x lens is bad if I’m honest.
Color: 100X
Anonymous –
works well
Color: 4X
Anonymous –
works well
Color: 20X
Т***ч –
You can take it, not bad for the money.
Color: 20X
Anonymous –
Very good.
Color: 4X
Anonymous –
I haven’t yet mounted this new lens on the microscope, but it seems solid and well-built.
Color: 20X