RF4 Pair of 20X/10mm 10X/22mm Adjustable/non-adjustable Binocular and Tri-optic Optical Stereo Microscope Accessories Eyepieces
$4.99 – $44.99Price range: $4.99 through $44.99
RF4 1Pair of 20X/10mm 10X/22mm Adjustable/Not Adjustable Professional Stereo Microscope Binocular Triocular Polar Field Eyepiece
This is a pair of new extreme wide field of view 30mm 20x microscope eyes 10mm field of view? Is the achromatic standard size of 30mm outside diameter larger than most normal size microscopes including Nikon, Olympus, Zeiss and Leica? Give your microscope a boost with greater power and clarity at a fraction of the cost!
Brief introduction:
20x magnifying eyepiece 30mm threaded mount?
Suitable for binocular and triocular microscope
Long life metal material?
Wide field of view, high Angle of view, better effect
Features and specifications:
20 times power increase
10mm super wide field of view
30mm mounting size (diameter)
High eye point design
Quantity :1 pair



| Weight | 0.200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 2 × 2 in |
| Brand Name | NONE |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| Battery Included | No |
| Theory | Stereo Microscope |
| Model Number | 20X |
| Is Smart Device | No |
| Features | High Definition |
| Certification | None |
| Material | Metal |
| Drawtube | BINOCULAR |
| Item: | Stereo Microscope Eyepiece |
| Magnification Ratio: | 20X |
| Type: | Microscope Eyepiece |
| Color: | Black |
| Application: | Binocular Microscope, Trinocular |
| Feature: | Widefield, High Eye Point |
| Function: | Increase Microscope Magnification |
| Size | 58*34mm |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
3 reviews for RF4 Pair of 20X/10mm 10X/22mm Adjustable/non-adjustable Binocular and Tri-optic Optical Stereo Microscope Accessories Eyepieces
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

1***r –
Color: 10X Adjustable
с***r –
very good product
Color: 20X Not Adjustable
s***r –
Excellent
Color: 0.5X CTV