LED Ring Light Illuminator Adjustable Lamp Industry For Binocular Trinocular Microscope Stereo Industrial Lens Camera Magnifier
$30.99 – $31.99Price range: $30.99 through $31.99
Dear friend, we have 4 kinds of plugs to choose from, we will send you the suitable plug


1.LED microscope lamp with high brightness, long life, low temperature, low temperature, light and soft no stroboscopic, long service life, energy saving, integrated design, simple and elegant, compact appearance, convenient for installation.
2., adjustable light intensity, is an ideal source of automation equipment, single cylinder microscope, stereo microscope and other optical instruments and equipment.
3., the power supply of new imported plastic injection molding shell, with flame retardant, anti-aging and other characteristics

:LED Ring Light Source
Model No: LEDHXD001
Color: White Blcak
Size: 100mm
Power: 5W
Flux: 60000LM
Protection Grade: IP40
Color Temperature: 6500-7000K
Type: Special Microscope Led Ring Lamp
Material:Plastic
G.W: 250g
External Diameter:95cm
Inner Diameter:63cm
Light intensity adjustment0-100%,
Color unchanged ween you adjusty intensity,
Without electricity flash,
Input power:AC90-260V

1 x LED Ring Light (EU/US)










Upgrade version
USB portMaximum installation inner diameter: 6.2CM
Flux: 60000LM
Protection Grade: IP40
Color Temperature: 6500-7000K
Weight: 0.15 KG
Line length: 140 cm
Small auxiliary light, suitable for a variety of light filling scenes. Brightness can be adjusted. Can be installed on the lens, can be installed on the objective lens of the three-eye microscope, two kinds of length mounting screws for adjusting installation.

About Shipment
Dear customers, thanks for visiting our store, we will choose DHL or EMS to ship the product according to your country and area, even though you choose any of them, they are all free shipping when you place the order. Hope for your kind understanding.
Warranty &Return
Our store provides free replacement for orders within 30 days from delivery date. For orders from 1 to 12 months, you have to pay some parts of order value to get replaced. For order older than 12 months, we will give small discounts.
Our Service time
Our Working time is Monday to Friday 9:00 AM to 6:30 PM BeiJing Time.
All orders will not be processed at the weekend and holidays.
Feedback
Please contact us first if you have any problem,i will reply you within 30 minutes during working time.We promise you to solve your problem within 24 hours.












| Weight | 0.350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1 in |
| Brand Name | YIZHAN |
| High-concerned chemical | None |
| Magnification Ratio | 500X & Under |
| Origin | |
| Battery Included | No |
| Theory | Stereo Microscope |
| Model Number | YIZHAN1-LEDHXD001 |
| Is Smart Device | No |
| Features | High Definition, Handheld |
| Certification | CE, FCC |
| Material | Plastic |
| Drawtube | BINOCULAR |
| Feature1 | Long life |
| Feature2 | High brightness of 0-100% can be adjustable |
| Feature3 | Without electricity flash |
| Feature4 | Still white light when you adjust intensity |
| Feature5 | Variable intensity control |
| Feature6 | Intense and focuse shadow-free illumination |
| Plug | EU US, will send it according to your country voltage. |
| Power | 5W |
| Color Temperature | 6500-7000K |
| Voltage | Compatible with 110V 220V |
| Type | Special Microscope Led Ring Lamp |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
20 reviews for LED Ring Light Illuminator Adjustable Lamp Industry For Binocular Trinocular Microscope Stereo Industrial Lens Camera Magnifier
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

П***в –
Color: YZ1-LED EU plug Ships From:
Anonymous –
Color: YZ1-LED EU plug Ships From:
L***r –
Color: YZ1-LED EU plug Ships From: CHINA
Т***ч –
Color: YZ1-LED EU plug Ships From:
S***o –
Color: YZ1-LED EU plug Ships From: CHINA
M***v –
Color: YZ1-LED EU plug Ships From: CHINA
С***ч –
Color: YZ1-LED EU plug Ships From:
А***ч –
Color: YZ1-LED EU plug Ships From: express
С***ч –
Color: YZ1-LED EU plug Ships From: express
L***o –
perfect for the microscope, excellent illumination, uniform and with a temperature that highlights the colors and defects of the pieces I inspect
Color: YZ1-LED US plug Ships From: CHINA
Anonymous –
Good good good good good good good good very good very good very very good very good products and smooth delivery
Color: YZ1-LED US plug Ships From: CHINA
v***l –
Fast delivery. Good quality item. Easy to mount. The lighting is extremely bright.
Color: YZ1-LED US plug Ships From: CHINA
j***r –
Color: YZ1-LED US plug Ships From: CHINA
r***r –
Color: YZ1-LED US plug Ships From: CHINA
R***s –
Thanks
Color: YZ1-LED EU plug Ships From:
M***r –
Perfect light for my microscope
Color: YZ1-Upgrade White Ships From:
E***r –
Functional, it depends on the use you want to give it; in my case, everything is fine.
Color: YZ1-USB Black Ships From:
Anonymous –
Color: YZ1-LED US plug Ships From:
М***ч –
Color: YZ1-LED EU plug Magnification: Other Ships From: Russian Federation
Ш***ч –
Color: YZ1-LED EU plug Magnification: Other Ships From: Russian Federation