Stainless Steel Double Bowl Drop-in Kitchen Sink Noise Reduction Efficient Drainage Anti-Condensation Easy to Clean
$79.99
In stock
Description
The heart of your kitchen beats in the sink, where a great sink brings energy to everyday living. Crafted with premium material and exquisite craftsmanship, this stainless steel sink stands strong for lasting performance. Its generous appearance blends naturally into your kitchen space. The double bowl design offers ample room for washing utensils, vegetables, fruits, and more, adding convenience to your daily routine.
Key Features
Build to Last: Made of stainless steel with a wire drawing process, this product is wear-resistant, rust-resistant, and not easy to deform, ensuring your long-term use even in a wet kitchen.
Spacious Capacity: The two bowls, sized at 14.72*14.96 inches and 12.99*12.99 inches respectively, not only offer ample operating space to hold most kitchen utensils but also enable separate cleaning of utensils and ingredients (not included), markedly enhancing work efficiency.
Thoughtful Design: The soundproof pad can alleviate the impact of flowing water on the sink and reduce noise. An extra anti-condensation coating is applied to the bottom of the sink to prevent moisture accumulation from damaging the cabinet. The two reserved holes can be used for installing faucets/soap dispensers(not included).
Efficient Drainage Function: X-shaped guide lines and drainage filters facilitate rapid water drainage, intercept food residues, prevent blockages, boost the drainage efficiency of drainage pipes, and lower maintenance costs.
Elegant Aesthetic: Featuring a silver color tone, rectangular shape, and smooth lines, this product boasts an elegant appearance that easily blends into your home kitchen.
Easy Assembly: Boasting a simple structure and complete accessories, this product enables quick installation, letting you enjoy the fun of the assembly process.
Easy to Clean: The simple structure and smooth surface allow you to easily remove residues inside and clean it with a soft cloth with neutral cleaner (not included), or running water.
Ideal Gift: With a generous appearance and good performance, it would be a wonderful surprise for your family and friends at the housewarming and other festivals.
Application
It is an ideal choice for garages, laundry rooms, basements, bars, kitchens, backyards, commercial restaurants, etc. It is very suitable for cleaning food, fruits, vegetables, dishes, etc.
Specifications
Material: Stainless Steel
Process: Wire Drawing
Color: Silver
Style: Modern
Shape: Rectangle
Number of Bowls: 2
Assembly Required: Yes
Mounting Type: Countertop/Under/In-counter Installation
Sink Size: 37.4*38cm/14.72*14.96in, 33*33cm/12.99*12.99in
Drainage Pipe Size(D*L): 5*65cm/1.97*25.59in
Total Product Size: 78*43*21cm/30.71*16.93*8.27in
Packaging Size: 83*49*26cm/32.68*19.29*10.24in
Gross Weight: 8.7kg/19.18lbs
Net Weight: 8.27kg/18.23lbs
Package Included
1* Stainless Steel Sink
1* Drain Basket
2* Drainage Filters
1* English Manual
Other Accessories for Assembly











| Weight | 8.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83 × 49 × 26 in |
| Brand Name | NONE |
| Feature | Without Faucet |
| Material | Other Stainless Steel, 201 stainless steel |
| Number of Holes | Two |
| Installation Method | self-contained |
| Origin | |
| Sink Style | Double Bowl |
| High-concerned chemical | None |
| Product thickness | 2.5mm |
| Bowl Shape | Rectangular |
| Color | Gunmetal Black |
| Item Length | 780mm |
| Mounting | Drop-in/Top Mount, Undermount |
| Type | Double Basin |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Item Height | 210 mm |
| Model | Sink |
| Room | Kitchen |
| Item Width | 430 mm |
8 reviews for Stainless Steel Double Bowl Drop-in Kitchen Sink Noise Reduction Efficient Drainage Anti-Condensation Easy to Clean
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
s***n –
Ships From: GERMANY Color: Silver
M***o –
Ships From: GERMANY Color: Silver
Anonymous –
Ships From: GERMANY Color: Silver
Anonymous –
Ships From: GERMANY Color: Silver
Anonymous –
I am satisfied. Thank you very much.
Ships From: GERMANY Color: Silver
Anonymous –
Lost for words 100% super company and sink
Ships From: UNITED KINGDOM Color: Silver
Anonymous –
Excellent value for money. I recommend it without a doubt.
Ships From: GERMANY Color: Silver
Anonymous –
everything is there… the quality and assembly instructions. perfect 👍
Ships From: GERMANY Color: Silver