Modern Simple Crystal Pendant Light Luxury Bedroom Bedside Hanging Lamp Nordic Minimalist Long Line Living Room Home Decor
$52.99 – $54.99Price range: $52.99 through $54.99
Commodity parameters
Product name: Pendant Light
Voltage: AC 85-265V
Main material: iron + crystal+glass
Body Color: Gold/Black
Light source type: A Style (G4 LED bulb and E27),B Style E27
Light color options: cold white, warm white
Size: as shown below
Application: living room, bedroom, dining room, study, etc.
Package Contents: 1 x Pendant Light
Color temperature: Natural white(4000-6000k)/cool white(above 6500k)/warm light(2200-3500k)
Notes:
1. Due to manual measurement of the size, please allow 1~5mm error, thank you for your understanding.
2. Regarding the product color difference, due to the difference between different monitors, the picture may not reflect the actual color of the item 100%. But we promise to minimize the color difference between the product and the picture.
If you have any questions, please contact customer service, we will reply to you as soon as posApplication: living room, bedroom, dining room, study, etc.




















| Weight | 1.060 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 21 × 17 in |
| Brand Name | NONE |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Origin | |
| Certification | CCC, ce |
| Is Dimmable | No |
| Material | Metal |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Is Smart Device | No |
| Base Type | Wedge |
| Voltage | 220 V |
| Luminous Flux | 2000-82000 |
| Installation Method | self-contained |
| Item Type | Pendant Lights |
| Warranty | 1year |
| Number of light sources | 1 |
| Lighting Area | 10-15square meters |
| Switch Type | Knob switch |
| Technics | Plated |
| Finish | Iron |
| Light Source | LED bulbs |
| Style | Modern Style |
| Choice | yes |
16 reviews for Modern Simple Crystal Pendant Light Luxury Bedroom Bedside Hanging Lamp Nordic Minimalist Long Line Living Room Home Decor
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

J***. –
Good quality in the materials, good lighting, worth it for its price!
Body Color: A Style-Black Emitting Color: Warm light
C***a –
Very nice lamp, well-made 🙂
Body Color: A Style-Gold Emitting Color: 3 Colors Light
e***e –
Impeccable, I love it!!!
Body Color: A Style-Gold Emitting Color: 3 Colors Light
t***r –
What a great buy, beautiful light, well packed, delivery was reasonable time. Very happy. I recommend, great variety too
Body Color: A Style-Black Emitting Color: 3 Colors Light
A***k –
Beautiful lamps, securely packed.
Body Color: A Style-Gold Emitting Color: 3 Colors Light
U***o –
Super quality
Body Color: A Style-Gold Emitting Color: Warm light
T***s –
very high quality
Body Color: A Style-Gold Emitting Color: Warm light
Anonymous –
Everything is very good, received quickly. Looks just like in the photo. Thank you.
Body Color: A Style-Black Emitting Color: 3 Colors Light
a***r –
Beautiful hanging lights same as picture.
Body Color: A Style-Gold Emitting Color: 3 Colors Light
f***r –
They are perfect and wow worth every penny at double 3 worth it worth it worth it
Body Color: A Style-Gold Emitting Color: Warm light
Anonymous –
Secure transportation super.
Visually very well made, have not been installed yet.
I bought the option with 3 light colors and I can’t figure out how it’s supposed to work… there’s no remote control to manage the light color.
Visually, I really like the product.
Body Color: A Style-Gold Emitting Color: 3 Colors Light
K***a –
Beautiful lamp.
Body Color: A Style-Black Emitting Color: 3 Colors Light
I***o –
It’s truly amazing how beautiful its quality is, and it even comes with the lamps and bulbs.
Body Color: A Style-Black Emitting Color: Warm light
t***i –
Super 👍
Body Color: A Style-Black Emitting Color: Warm light
P***o –
Super! Good quality
Body Color: A Style-Gold Emitting Color: Warm light
Anonymous –
Very nice, I haven’t assembled them yet but they are beautiful and arrived in good condition.
Body Color: A Style-Gold Emitting Color: Warm light