Modern Minimalist White UFO-Shaped Iron Pendant Lamp Nordic Design Home Decoration Hanging Light Hotel Restaurant Art Chandelier
$93.99 – $106.99Price range: $93.99 through $106.99
About DropShipping:
We will help you do the fast drop shipping,and will ship out your orders without any invoice receipt or promotion information.Please contact us for futher details.We are glad to work with you for long time business. Dropshipping welcomed.
Danish Designer Walnut Led Pendant Lamp Retro Study Tea Room Restaurant Homestay Bar Counter Chandelier Indoor Lighting Decor
Lamp information:
1. Voltage AC 90-260V
2. Color: multi-colored
3. Light color: warm light
4. Material: metal
5. Light source: E26/E27
6. export standard package: foam + carton.
Your satisfaction is our greatest pursuit, if you have any questions, please contact us, we will answer you as soon as possible!
Luxury chandeliers for halls, dining rooms, living rooms, bedrooms and villas


Scene show picture
hanging lamps for ceiling,lustre,houses decoration,pendant ceiling lamp,luxury interior antiques


















Features:
1. [Applicable Place]: Restaurant, corridor, living room, bedroom, bedside, bar, corridor, lounge, staircase, balcony, school, hotel, coffee shop, club, store, corridor, entrance, etc.
2. [Easy to Install]: All lamps are pre wired, and the packaging includes all mounting hardware, allowing for quick and easy installation.
3. [Logistics]: The outer box of the product is packed with high-quality foam, and the paper is hard, moisture-proof and impact resistant, which can effectively prevent damage. Please feel free to purchase.
Note:
Do not connect the power supply until your fixture is fully assembled.
If you have any questions, please feel free to contact us, and we will do our best to help you resolve all issues.
FAQ
Q: Is this price for only one pendant lamp?
A: Yes, only for 1 pendant lamp.
Q: Do I need to buy extra light bulbs?
A: "No, we provided an LED bulb as a gift when the lamp left the factory. After receiving the packaging, it can be directly installed and used.".
Q: The voltage in my country is 110V, can I use it?
A: Yes, 85~265V voltage can be used, suitable for any country or region in the world.
Q: If the lamp burns out, can I replace the light source separately?
A: This product uses an E26/E27 lamp holder for easy bulb replacement. First, ensure that the power supply is turned off. Turn the power supply counterclockwise to remove it, and then replace it with a new bulb.























| Weight | 2.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 50 × 25 in |
| Brand Name | NONE |
| Is Dimmable | Yes |
| Power Source | AC |
| Body Material | Iron |
| High-concerned chemical | None |
| Voltage | 110 V, 220 V, 90 – 260 V |
| Is Smart Device | No |
| Base Type | E27 |
| Luminous Flux | 2000-82000 |
| Installation Method | Assembly |
| Origin | |
| Certification | CCC, ce, FCC, LVD, ROHS, SAA, UL |
| Is Bulbs Included | No |
| Switch Type | None |
| Model Number | G9-E14-27 |
| Shade Direction | Up & Down |
| Shade Type | Metal |
| Finish | Polished Chrome |
| Features | Kitchen Island Hanging Lamp |
| Style | Modern Style |
| Light Source | LED bulbs |
| Installation Type | Semiflush Mount |
| Item Type | Chandeliers |
| Warranty | 5 year |
4 reviews for Modern Minimalist White UFO-Shaped Iron Pendant Lamp Nordic Design Home Decoration Hanging Light Hotel Restaurant Art Chandelier
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

m***r –
Nice design, arrived fast, looks the same as presented by the supplier, packed safe and well, installation was easy, function well and fit well to our leaving room style. Overall satisfaction is great. Performance is very good, design is beautiful & stylish. Buying was easy. Delivered much faster than expected. Price is much less than the alternatives at the shops.
Lampshade Color: Black C Size: Dia 35cm
a***r –
I installed it in my living room, and this is exactly the effect i wanted.
Lampshade Color: Black C Size: Dia 35cm
a***r –
Top quality.
Lampshade Color: Black C Size: Dia 35cm
a***r –
Very well packed
Lampshade Color: Black C Size: Dia 35cm