DAC Digital To Analog Audio Converter Jack 3.5mm Optical Fiber Toslink Coaxial Signal To RCA R/L Audio Decoder DAC Amplifier
$3.99 – $5.99Price range: $3.99 through $5.99
Description:
The digital-to-analog Converter and Bluetooth converters convert optical or Coaxial Digital Audio Signals and Bluetooth receivers into Stereo analog signals. Audio power amplifier helps users connect high quality digital audio signals to regular audio channels. This product is suitable for Home Theater, teaching, training structure, conference room, home appliance store and other places to use.
Features:
Support for conversion of digital audio signals to analog audio
Bluetooth Receiver, built-in Bluetooth chip
Supports one fiber and one coaxial interface input
Support for RL audio port output
Built-in high-performance chip supports 192khz/24-bit audio
Parameters:
Ultra low power consumption
Input Audio: Coaxial or Toslink digital audio
Output Audio: Analog L/R audio
Input audio connector: Toslink, 1XRCA(Coaxial)
Output audio connector: 2XRCA(R/L)
Housing:ABS Housing
Power supply:DC5V
Dimensions:50*42*22mm
Packing List:
A: Converter Only
B:Converter With Optical and power cable
C:Converter With Optical Cable And EU Plug
D:Converter With Optical Cable And US Plug



















| Weight | 0.037 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 14 × 3 in |
| Brand Name | LccKaa |
| PCM Sampling Frequencies | 192 kHz |
| PCM Word Length | 24-bit |
| Inputs | Optical (SPDIF) |
| Material | Plastic |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| Outputs | RCA |
| Type | Portable |
| DSD Sampling Frequencies | NONE |
| USB Compatibility | None |
| Certification | CE |
| Bluetooth | No |
| WIFI | No |
| Model Number | Digital to Analog Audio Converter |
| Choice | yes |
11 reviews for DAC Digital To Analog Audio Converter Jack 3.5mm Optical Fiber Toslink Coaxial Signal To RCA R/L Audio Decoder DAC Amplifier
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Anonymous –
Very good
Color: audio converter
P***k –
Arrived ok and in time
Color: Host usb line
R***r –
excellent quality 👌 Super protected and fast, highly recommended, definitely worth buying from this place, every day I’m surprised at how quickly things arrive.
Color: black Bundle: NONE
J***r –
***Everything great, fast shipping again. Connected immediately. Works well. Will buy again with pleasure.***
Color: Host usb line
Anonymous –
Everything works perfectly. I recommend it to anyone who needs to convert audio from optical to analog. The package does not include a 5V power adapter.
l***r –
It fulfills its function well for obtaining the sound from the TV and connecting it to an amplifier through RCA or 3.5mm plug (with converter).
Color: With 2 Cables
a***r –
Super good, the box arrived complete and works wonderfully. I am very happy with the purchase. I hope everything goes well.
Color: With 2 Cables
T***r –
Brand new item, fast delivery
Color: With 2 Cables
R***r –
Excellent quality 👌, super protected and fast, highly recommended, definitely worth buying from this place, every day I am surprised by how quickly things arrive.
Color: With 2 Cables
Anonymous –
Perfect to connect television optical port to rca amplifier port.
Color: With EU Plug
Anonymous –
A good, inexpensive converter that perfectly fulfilled its purpose. Paired with a classic Sony amplifier, it produces decent sound. I highly recommend it… for this price, it’s the best option.
Color: With 2 Cables