M23 UHF 2 Channel Wireless Microphone System with Rechargeable Receiver Cordless Handheld Mic for Karaoke Church Party DJ
$47.99
In stock

1.Receiver Bulit-in Rechargeable Battery
It can be directly charged, can work for 3-5 hours after charging for 2 hours, we advocate environmental protection, it can protect the environment more. the microphones use AA batteries.

2.Adjustable Frequency
UHF frequency band transmits signal, 2 channels design for signal reception, signal enhancement, wireless microphone transmission distance up to 30 meters. The frequency range is between 563.1- 595.1MHz.

3.Anti-interference function
The karaoke wireless microphone has the function of locking the frequency, so that the wireless signal can be connected stably without interference from surrounding signals.

4. Two Karaoke Microphones Can Be Used At The Same Time
Suitable For Party Speakers, It can be connected to any speaker with a MIC interface by connecting the wireless receiver, or it can be connected to the mixer as an extension of the wireless microphon.

5.Exclusively developed capsules
The microphone capsule developed has sensitive sound and high degree of restoration. The silicone base is more shockproof and noise-proof.

6. Frequency Automatically Recognized:
The receiver and the microphone are equipped with a display screen, The signal is automatically connected, and it can be used directly next time it is turned on without adjustment.

How to change the frequency of M23:
1. The receiver and microphone are turned on
2. Press the microphone's power button and the frequency will change
3. The frequency can change, indicating that the frequency modulation is completed

Wireless microphone working distance: 30 meters
RF bandwidth: 60MHz
Frequency points: 16
Signal-to-noise ratio: 96dB
Receive sensitivity: -95dBm
Microphone type: Dynamic microphone
Pickup method: Omnidirectional
frequency range: 563.1- 595.1MHz
RF bandwidth: 60MHz
Transmit power: 10mW
Frequency Response:50Hz-18KHz
Dynamic range: 96dB
Package Included:
1* Wireless Receiver,
2 * Wireless Handheld Microphones,
1 *Power charge cable,
1* User Manual








| Weight | 0.662 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 19 × 5 in |
| Brand Name | G-MARK |
| G-MARK Model | M23 |
| Transducer | Condenser Microphone |
| Set Type | Transmitter Sets |
| High-concerned chemical | None |
| Style | Handheld Microphone |
| Use | Karaoke Microphone |
| Origin | |
| Communication | WireLess |
| Built-in Battery | Yes |
| Package | Yes |
| Polar Patterns | Uni-directional |
| Certification | CE, RoHS, weee |
| Diaphragm | S-Mall |
| Type | Microphone Wireless |
| Type 1 | Microphon Wireless |
| Type 2 | Karaoke Microphone |
| Type 3 | Wireless Mic |
| Type 4 | Microphone |
| Type 5 | Microphone For Karaoke |
| Type 6 | Professional Wireless Microphone |
| Type 7 | Church Microphone |
| Type 8 | Universal microphone |
| Microphones | 2 |
| Material | Plastic |
| Requency Response | 50Hz – 18KHz |
| Dynamic Range | 96dB |
| Frequency Range | 563.1- 595.1MHz |
| Adjustable Frequency | Yes |
| Receiver Power | Built-in lithium battery |
| Microphone Power | AA battery |
| Choice | yes |
14 reviews for M23 UHF 2 Channel Wireless Microphone System with Rechargeable Receiver Cordless Handheld Mic for Karaoke Church Party DJ
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

M***s –
The mic works perfectly fine and
Without any sound delay each is amazing
The sound quality it’s not like professional ones
So i wouldn’t use it to record music
But it’s good enough to do speaks or karaoke
I noticed the low notes are the louder ones compared to medium and high notes.
Careful handling the mic while speaking or singing as the mic body doesn’t have any insulation,so you will ear noise when tapping it or passing it around
For the price it’s good enough
Color: M23
A***y –
Not original, of course, but the quality is not bad. And they sound quite good.
Color: green
F***A –
Excellent
Color: M23
L***a –
Everything arrived correctly, I’ve already used it and the product is of excellent quality. You can buy without worry!
Color: green
R***e –
This device is super good. I enjoyed the output very well
Color: green
J***Z –
Very good quality, unbeatable value for money, excellent quality.
Color: green
A***r –
Great quality, range of the mic is further than the original version jbl.
Color: green
Anonymous –
Item is real value for money though it is not the original one. The receiver does not lasts for 6 hours as mentioned in the manual/ box, however, still could use while it is being charged. Hence no problem. I am using this at home and even for some small events and it really serve for the purpose.
Recommended the seller and the item both.
Color: green
Anonymous –
Excellent. Only a receiver battery lasts up to two hours + microphone range up to 20 meters in a clear line without interference. Excellent quality and good value for the price.
Color: green
Anonymous –
It’s better than expected. Considering the price, I thought it would be very light, but it’s not that much; it’s just right. It’s sufficient for indoor use like lectures or karaoke hosts’ microphones. If something like this gets officially distributed domestically, I think there will be a 50,000 to 60,000 won markup.
Color: M23
a***A –
Item received ahead of schedule. The 2 microphones are really good, they work well with 2 batteries, I recommend!
Color: M23
Anonymous –
Performance is okay.
Even if you speak a bit away, the microphone works well.
Please note that it does not fit the JBL microphone case.
(The microphone is too big to fit completely into the groove.) Instead, the zipper is closed.
Color: M23
M***z –
Excellent product, totally satisfied, very robust and compact, good quality, installed in Sony SRS ULT 900 speaker.
Color: M23
Y***e –
Nothing to say! They are super good, I tried them right away. You need to put regular-sized batteries in them. The quality of the product is really good; you can see it right away when you hold it in your hand. The sound is clear. I am very happy with my purchase 😍.
Color: M23