1600W Professional Hair-care Negative Ion Hair dryer 220V Leafless Hairdryer High Speed household Blow Dryer Salon Style Tool
Rated 4.87 out of 5 based on 15 customer ratings
(15 customer reviews)
$49.99
In stock
SKU:
729ZOA4T1L2O
Category: Personal Care Appliances
Description























Additional information
| Weight | 1.551 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 23 × 12 in |
| Brand Name | SenCiciMen |
| Included Components | Diffuser |
| Portability | Unfoldable handle |
| Max. Power | 1400W |
| Model Number | HD15 |
| Function | Anion |
| Voltage | 100-240v (Dual voltage) |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| Number of gears | 3 |
| Number of heating modes | Over 3 |
| Power Source | Electric, Electric |
| Nozzle type | Air collecting&scattering |
| Type of motor | DC |
| Number of nozzles | 3 – 4 |
| Item Type | hair dryer |
| Heating element | Infrared |
| Certification | ce, ROHS, RoHs, CCC |
| Nozzle coating | Other |
| Use | Household |
| Choice | yes |
Reviews (15)
15 reviews for 1600W Professional Hair-care Negative Ion Hair dryer 220V Leafless Hairdryer High Speed household Blow Dryer Salon Style Tool
Add a review Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
$6.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$2.99 – $3.99Price range: $2.99 through $3.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$2.99 – $3.99Price range: $2.99 through $3.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$5.99 – $7.99Price range: $5.99 through $7.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Anonymous –
It’s really nice and light, and the drying time is short too.
Color: Standard-Gray Plug Type: KR
Anonymous –
I mistakenly applied for the code, but it was automatically corrected to KR. Thank you so much.
The performance was really good, so I repurchased it. 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍
Color: Standard-Pink Plug Type: EU
Anonymous –
Definitely buy it, it’s great!!!!!
Color: Standard-Gray Plug Type: KR
s***s –
This is perfect to dry my curley hair in a few minutes
Color: 5-in-1-Rose Plug Type: EU
Anonymous –
I usually don’t leave reviews, but buy this one.
This is the first time I’ve received a product from that was packaged perfectly without any damage in the box, and the performance is excellent.
Color: 5-in-1-Blue Plug Type: KR
Anonymous –
I couldn’t test it because I’m going to travel to a country with a voltage of 110v.
It is exactly the same size as the genuine Dyson product.
All nozzles at home are compatible.
It seems like a cost-effective product.
Color: standard white Plug Type: US
Anonymous –
It’s almost exactly like the Daxson. Compatible as well. The wind speed is also the same as the Daxson. I wanted a stronger wind, but this one is still quite strong.
Color: 6-in-1-Gold Plug Type: KR
치***김 –
Buy it quickly instead of worrying about it.
Color: 6-in-1-Pink Plug Type: KR
Anonymous –
I really liked it, it’s very quiet and its power is very good, it only comes with one nozzle.
Color: Standard-Pink Plug Type: EU
Anonymous –
Once again, I recommend it for long hair. At least it doesn’t get tangled.
Color: Standard-Pink Plug Type: EU
Anonymous –
Wonderful hair dryer, really like it. I recommend buying it.
Color: 6-in-1-Rose Plug Type: EU
Anonymous –
Good hairdryer, almost like the original. It blows very strongly and I like it a lot.
Color: 6-in-1-Rose Plug Type: EU
A***a –
It works as expected and creates great curls.
Color: 6-in-1-Rose Plug Type: EU
U***r –
Good
Color: 5-in-1-Gray Plug Type: EU
j***r –
The hairdryer is of very high quality. I’m already ordering a second one. Everything is great. I recommend it.
Color: 6-in-1 Purple Plug Type: EU