Hair Dryer 2200W Professional Ionic Blow Dryer with Hot & Cold Settings
$34.99 Original price was: $34.99.$24.99Current price is: $24.99.
In stock
Household Hair Blow Dryer 2200W Black Heat Blower Dryer Beauty Salon Portable Hair Blow
Household Hair Blow Dryer 2200W Black Heat Blower Dryer Beauty Salon Portable Hair Blow
Description:
: 220V 2200W Blue Light Aromatherapy H-Care Cold/Hot Electric H Dryer
Material: High quality nylon
Colour: Black
Voltage:220V
Power:2200W
Frequency:50Hz
Maximum wind force:3000
Line length: Approx.1.7m
Powered Source: Electric
Type of motor: AC
Heating element: Ceramic
Temperature gear:Cold wind / warm wind / hot wind
Wind Gear:OFF / slow wind / fast wind
Features:
-Mute honeycomb inlet.Anti- and noise reduction inlet design, effectively prevent h and foreign matter involvement, safety.
-Rubber hooks can be stored on walls or hangers for easy use.
-Removable rear cover can be cleaned regularly to prevent and h accumulation, so as not to affect drying performance.
-220 voltage is energy-saving
-Safer power line
-Resist compression, resistance to fall, high temperature resistance, super toughness
-Strong wind, low noise and fine heat dissipation
-Harmless to your h
-Compact size is convenient to travel and storage
H does not dry up after use.
-Constant temperature, heating, no burn, unburned h
-Big wind and fast drying
-It has unique aromatherapy function and the h is not tight after use.
Package Included:
1 x H Blow Dryer
1 x Nail bag
1 x Wind collector
1 x Flat comb
1 x Cusp tail comb
1 x Modeling wind hood
1 x nozzle
Attention:
Please select the appropriate specifications according to the local voltage, and the different specifications can not be used with the plug converter.
Electric drier production heating wire oiling, initial use, due to heat generated may to the heater of oil evaporation, burning smell is normal, the general use of 3 to 4 times will disappear.
Note:
Please allow slightly error due to manual measurement,thank you!

















| Weight | 0.716 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 27 × 10 in |
| Brand Name | ISHOWTIENDA |
| Portability | Unfoldable handle |
| Max. Power | More Than 2000 W |
| Model Number | DD-9205 |
| Function | Anion |
| Voltage | 210-240V |
| High-concerned chemical | None |
| Plug standard | EU |
| Origin | |
| Material | ABS |
| Number of gears | 3 |
| Number of heating modes | 2 |
| Nozzle type | Air collecting |
| Type of motor | AC |
| Number of nozzles | 3 – 4 |
| Heating element | Infrared |
| Certification | NONE, NONE |
| Item Type | hair dryer |
| Nozzle coating | Other |
| Power Source | Rechargeable battery |
| Use | Household |
| Choice | yes |
8 reviews for Hair Dryer 2200W Professional Ionic Blow Dryer with Hot & Cold Settings
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
a***A –
Color: as shown
Z***ı –
Color: as shown
Anonymous –
Color: as shown
d***r –
Color: as shown
s***s –
Good
Color: as shown
W***e –
Color: as shown
K***s –
Color: as shown
Anonymous –
It’s very nice, I’ve already tried it and it works very well, I’m satisfied with my purchase, I recommend it.
Color: as shown