Oral B Pro 4 Ultra Electric Toothbrush 3D Rotation Rechargeable Teeth Brush Pressure Sensor 4 Brushing Modes 2 Min Timer
Rated 4.94 out of 5 based on 16 customer ratings
(16 customer reviews)
$102.99 – $105.99Price range: $102.99 through $105.99
SKU:
UNXY99LY079B
Category: Personal Care Appliances
Description
Oral B Pro Ultra Electric Toothbrush Pro 4 Pressure Sensor 48,800 Strokes/Min 2 Min Timer 30s Reminder 4 Modes 3 Brush Heads
Please note:
1.The charger is 220-240V,not 110V.
If you want 110V charger,pls click this link to buy: https://www.aliexpress.com/item/1005006958505901.html
2.The plugs are US standard, we will send you EU and UK standard plugs with the package, please check your package carefully after receiving the goods!
3.The 4pcs extar replacement toothbrush heads of "pink with heads" "blue with heads" "white with heads" "black with heads" not oral B,just suitable brush heads,if you mind,pls don't buy. Thank you for your understanding!
Functions & Features:
1. Intelligent pressure sensor, 360° indicating light ring, red light alert and slow down automatically when over-pressed
2. 4 modes: Gentle clean, Professional clean, Whitening & polishing, Gum massage
3. Smart timer, vibrates to remind of changing brush area each 30 sec, and vibrate again when you hade brushed for 2min
4. Waterproof design, whole brush washable in water
Parameters:
Frequency: 8,800 times rotation and 40,000 times vibration in 1 min
Voltage: 220V
Charge: Inductive charging
Brush heads: 3 brush heads( BLack EB50*3 for the black, EB50*2 + EB25*1 for the white)
Packing List(pink/white/blue/black optional:):
1*al Handle
3*al Brush Heads
1*Inductive charging
Packing List(pink with heads /white with heads/blue with heads/black with heads optional:):
1*al Handle
3*al Brush Heads
1*Inductive charging
4*Charcoal Brush Heads




















Additional information
| Weight | 0.503 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 13 × 7 in |
| Brand Name | Oral B |
| Origin | |
| Commodity Quality Certification | ce |
| High-concerned chemical | None |
| Number of movements per minute | from 30000 to 50000 |
| Certification | CE |
| Number of operating modes | 4 or more |
| Number of nozzles | 3 |
| Function | Whitening mode, Mode “gentle cleaning”, Massage mode, timer |
| Item Type | ELECTRIC TOOTHBRUSH |
| Power type | Rechargeable, 220V |
| Quantity | it’s for your choose |
| Bristle stiffness | medium(18-24inch) |
| Type | Rotation Type |
| 4pcs extar brush heads | Charcoal bristles not oral B |
| EB50/EB25 | original toothbrush heads |
| Frequency | rotation and vibration |
| Charge | Inductive charging |
| Item | Adult Electric Toothbrush |
| Oral B 3D Whiten Tooth Brush | original |
| Timer | 2 Min Timer 30s Reminder |
| Age | adults |
| Choice | yes |
Reviews (16)
16 reviews for Oral B Pro 4 Ultra Electric Toothbrush 3D Rotation Rechargeable Teeth Brush Pressure Sensor 4 Brushing Modes 2 Min Timer
Add a review Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
$4.99 – $5.99Price range: $4.99 through $5.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$6.99 – $7.99Price range: $6.99 through $7.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$2.99 – $3.99Price range: $2.99 through $3.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$2.99 – $3.99Price range: $2.99 through $3.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$22.99 – $29.99Price range: $22.99 through $29.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

A***r –
Color: pink
n***i –
Color: black with heads
g***h –
Well packaged, looks original, came with power adapter for europe/britain included, fairly fast delivery.
Color: black Ships From: CHINA
Anonymous –
Thank God, bless God, it’s wonderful and original, I loved it sooooo much.
Color: white with heads
Anonymous –
Works great! Came with adaptors and three heads. Very powerful, and includes indicator for pressure
Color: black
A***h –
Unfortunately, there is no plug for Swiss standard included. Standard is different from the EU.
Color: blue
v***i –
I am satisfied with the product. Fast delivery to the recipient.
Super
Color: black with heads
Anonymous –
Excellent, there are operating grades +3, excellent brush, highly recommended.
Color: pink
J***r –
Wonderful toothbrush! Everything is perfect and the shipping was really fast thank you!
Color: black with heads
D***s –
Very well received, good product, I recommend this seller.
Color: blue
p***r –
Where i live, we only have 3 oral b pro models, but this has 4 cleaning modes instead of the 3 modes on the pro 3: daily clean, sensitive, whitening, gum massage.
The handle is mostly hard plastic. I hope that means that it won’t wear out as quickly as my last oral b handle, which was mostly covered in rubber. The button is still covered in rubber. It’s still easy to grip with the hard plastic, as long as you have at least low-to-standard grip strength.
I’m very pleased with this purchase!
Color: white
a***a –
Excellent ! ! Thank you ! ❤
Color: blue with heads
M***o –
Everything works perfectly, convenient to use!
Color: pink with heads
S***r –
Seems original product of excellent quality. The packaging is original with all add-ins. Extremely quick home delivery.
Color: black with heads
g***r –
Very pleased, as described, works very well
Color: white with heads
A***a –
It looks of good quality, the box arrived a little damaged at the corners, but the components and everything are fine. It’s the first time I’ve used it and it looks good.
Color: black with heads