New S2S Drone 8K Professional HD Dual Camera Brushless Obstacle Avoidance Aerial Photography Foldable Quadcopter Toys Gifts
$46.99 – $51.99Price range: $46.99 through $51.99
• 8K HD Video Recording :Capture stunning visuals with the drone's 8K HD video recording capability, bringing every detail to life with vibrant colors and sharp clarity.
• Complete Omnidirectional Sensing System :The complete omnidirectional sensing system ensures smooth and stable flight, avoiding obstacles and providing precise navigation.
• 25min Flight Time :With a flight time of up to 25 minutes, this drone allows for extensive aerial exploration and photography.
• 40million Pixels :Featuring a massive 40million pixels, this drone delivers incredible image quality and detail, making every photograph perfect.
• Wi-Fi Connection :The Wi-Fi connection allows for easy control and operation, providing a seamless flying experience.
• 4 Channels Control :The 4 channels control system offers precise maneuverability and control, making every movement precise and deliberate.
Product Description:
Pressure sensor: Height setting
Positioner:Optical flow positioning
Motor:1503 brushless motor
Electric regulation :4000/KV
Image transmission receiving method:2.4 WIFI
Lens:Self stabilized electronic anti shake lens
Remote control battery:AA * 3 to be purchased separately
Capacity of smart lithium battery:3.7V 2000mAh
Control distance (Free interference and no occlusion):100M
Flight time:About 25mins
Charging time :About 1 hours
USB Charging: 5V
Product size:Folding:12*8*4 CM Open:17*13*4 CM
Take-off Weight:174g
Camera parameters Pixel:8K/6K/4K HD Camera
Camera lens Adjustable camera by transmitter90°
Wifi image transmission distance :(Free interference and no occlusion) About 50m
Focal length:50X
Frame rate 25 fps
Hand gesture shooting/video reconization:1-5M
Features:
1. The front lens is placed with wide-angle 8K high-definition WIFI, the bottom high-definition lens with optical flow can switch the camera angle, the servo pan tilt is designed to increase stability, and the EIS electronic anti shake is added to make the photo line clearer
2. The height fixing function has the height keeping mode function, and the optical flow positioning and fixed-point function has stable flight.
3. Ultra long endurance 3.7V 2000mAh Li ion battery, which can last about 25 minutes,
4. Customize the route. You can draw the picture you want to fly on the APP
5. APP mobile phone control, one button return, headless mode, ascending and descending, forward and backward, left and right side flight
6. Hand gesture photography, optical flow positioning, brushless motor, ultra long endurance, obstacle avoidance head assembly, which can stop when encountering obstacles without colliding with them
7. Brushless motor provides more powerful power and longer service life
8. The size and weight of the product are light, and the body weight is 174g, which can circumvent the national aviation control (some countries require certification or registration for UAVs over 250g, and 210g can eliminate the challenge of certification and registration)
9. 2.4GHz anti-interference technology, six axis gyroscope, more stable flight, more convenient control.














































| Weight | 0.579 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 10 in |
| Brand Name | GISAEV |
| Remote Distance | 200m |
| GPS | Yes |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 720P (1280×720) |
| Max Wind Speed Resistance | < 10 KM/H |
| Camera Features | 8K HD Video Recording |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount |
| Max Takeoff Weight | <1kg |
| Display Control | Yes |
| Category | Camera Drone |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Integrated propeller guard | Not Include |
| Flight Time | 25min |
| Obstacle avoidance types | Radar Avoidance |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Origin | |
| High-concerned chemical | None |
| Camera Integration | Camera Included |
| Sensor Size | 1/1.28 Inches, 1/2.84 inches |
| Drone Weight | 168g |
| FPV Operration | Yes |
| Video Format[Name/Type] | MP4 |
| Fps | 25*fps |
| Camera Stabilization | Optical Image Stabilizer, Electronic Image Stabilization |
| Drone Battery Capacity | 2000mAh |
| Connectivity | APP Controller, Remote Control, WiFi |
| Pixels | 40million |
| Removable/Replaceable Battery | Yes |
| Sensing Type | Complete Omnidirectional |
| Recommended age[Years] | 14 + |
| Aerial Photography | Yes |
| Control Channels | 4 channels |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Built-in Display | No |
| Battery Weight[g] | 32 |
| Optical Zoom | 50x |
| Field of View[°] | 150 ° |
| Maximum Horizontal Speed[m/s] | 5 |
| Display size["] | 5.5 |
| Angle of View[Horizontal FoV X°, Vertical FoV X°, Diagonal FoV X°] | 120 |
| Transmission Range | others |
| Frequency | 2.4GHz |
| APP Supported Languages | English, Simplified Chinese, Traditional Chinese Style |
| Expandable storage | No |
| Remote Controller Battery Capacity[mAh] | AA*3 |
| Spotlight | Yes |
| Stobe | Yes |
| Loudspeaker | No |
| Choice | yes |
12 reviews for New S2S Drone 8K Professional HD Dual Camera Brushless Obstacle Avoidance Aerial Photography Foldable Quadcopter Toys Gifts
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

s***A –
It’s a solid product. It’s a shame that I couldn’t read the instruction manual.
Color: Dual8K-Bag-1B
Anonymous –
Product exactly as advertised and described on the photo. Quick response to any inquiries. The seller’s product is excellent top quality and good price! I highly recommend this seller!
Color: Only 4 propellers
Anonymous –
No problem with delivery to israel. Kid is happy, easy to navigate. Photo quality is ok, great for what the lid wanted
Color: Dual8K-Bag-1B
5***r –
It is a very good device for the use I am going to give it….. to inspect the roof of my house to see its condition since I cannot climb the ladder.
Color: White Dual 8K 1B
C***s –
It took more than 20 days to arrive, but it was worth it. The drone is very good, I have nothing bad to say about it. It delivers everything I expected, it’s quite strong and resists wind but always being careful not to let the wind take it because it doesn’t have GPS. I’ve dropped it 4 times already, but it still works normally. For those interested in purchasing, I recommend it, but always with caution to avoid flying inside residences or places with obstacles, and be careful not to let the wind take it away. Always taking due care.
Color: Dual8K-Bag-1B Ships From: CHINA
8***r –
Drone with excellent flight, great camera, and easy to use. Ideal for beginners and professionals.
I recommend
Color: Dual8K-Bag-1B
B***a –
It is a very nice drone if you just want to play around without spending much.
It is quite good for the money you pay. Very surprised. I would buy more batteries to spare to fully enjoy the experience. Even though it do last around 20 mins flying it takes around 100 mins to charge the batery. I actually ordered 4 more batteries.
Color: Dual8K-Bag-1B
j***r –
How fun, it’s excellent.
Color: Dual8K-Bag-1B Ships From: CHINA
i***z –
Excellent product, it is stable and practical for starting to fly, recommended for those who want to get started with a drone. However, you should have a basic knowledge of the sensors it comes with, otherwise it will be impossible for you to fly it indoors.
Color: Dual8K-Bag-1B
a***r –
My husband loves it. He judy can’t drive it well
Color: Dual8K-Bag-1B
B***r –
Very good, I found it super cool and it stays on for about 25 minutes. My dad liked it.
Color: Dual8K-Bag-1B
Anonymous –
Pretty good for the price but the battery drain fast
Color: Dual8K-Bag-1B