Potensic ATOM 2 Camera Drone, 4K HDR Video, 8K Photo, 3-Axis Gimbal,Under 249g, Vertical Shooting,10-KM, AI Night Shot, AI Track
$452.99
In stock
Potensic ATOM 2 Drone with Camera for Adults 4K HDR Video, 8K Photo, Under 249g, 3-Axis Gimbal, 10KM Transmission, AI Track, Vertical Shooting, AI Night Shot, QuickShots, Standard Kit (32-Min Flight)
Model: ATOM 2
Feature:
-
Under 249g
-
8K Photo
-
4K/30fps HDR Video
-
2.7K Vertical Shooting
-
4x Digital Zoom
-
Panoramic
-
Dolly Zoom
-
Slow Motion, and QuickShots,
-
AI Track & AI Stunning Night Shot
-
Max 10KM Transmission
-
48MP Resolution
-
New APP: Potensic Eve
-
2330mAh battery-32-mins














Packing( Fly More Combo)
1x ATOM 2 Drone
1 x Remote Controller
3 x Battery
1 x Fast Charging Hub
1 x Shoulder Bag
16 x Spare Propellers (8 Pairs)
16 x Spare Screws
1 x Gimbal Protector
1 x Screwdriver
1 x USB-C Charging Cable
2 x Adapter Cables(USB-C/Lightning)
1 x Propeller Strap


























| Weight | 1.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 14 × 18 in |
| Brand Name | Potensic |
| Remote Distance | Max 10km |
| GPS | Yes |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 4K(4096*2160) |
| Max Wind Speed Resistance | 30 – 46.2 KM/H |
| Camera Features | 4K HD Video Recording |
| Camera Mount Type | 3-Axis Gimbal |
| Max Takeoff Weight | <1kg |
| Display Control | No |
| Category | Camera Drone |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Integrated propeller guard | Not Include |
| Flight Time | others |
| Obstacle avoidance types | No support |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Origin | |
| High-concerned chemical | None |
| Camera Integration | Camera Included |
| Sensor Size | 1 / 3.0 Inches |
| Drone Weight | <249g |
| FPV Operration | Yes |
| Video Format[Name/Type] | MP4 |
| Transmitter Power[dBm] | FCC<24dBm; CE/SRRC<20dBm |
| Lens Aperture[f/Number] | F.18 |
| Camera Stabilization | Gimbal Image Stabilizer |
| Drone Battery Capacity | 2230mAh |
| Operating Temperature[°C] | 0-40℃ |
| Connectivity | APP Controller, Remote Control |
| Removable/Replaceable Battery | Yes |
| Max Ascent Speed[m/s] | 5m/s |
| Sensing Type | Downward |
| Recommended age[Years] | 14+ |
| Aerial Photography | Yes |
| Max Descent Speed[m/s] | 4m/s |
| Battery Weight[g] | 84g |
| Field of View[°] | FOV 79.4° |
| Maximum Horizontal Speed[m/s] | 16m/s |
12 reviews for Potensic ATOM 2 Camera Drone, 4K HDR Video, 8K Photo, 3-Axis Gimbal,Under 249g, Vertical Shooting,10-KM, AI Night Shot, AI Track
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

D***s –
I have owned 3 dji drones with the last being the mavic 4 pro. This drone is a steal at the price they are selling it for, it is very well sorted out, easy to setup and calibrate and it is steady enough to make great pics and movies.
The flight controls work very well with no surprises. The drone in flight is not as steady as a $2000 dollar drone but that is to be expected. That said, it is stable, smooth and solid enough to do whatever you might want. The camera is okay and to get a lot better, you will need a sensor twice as big but that defeats the purpose of making a great drone that is accessible to a lot of people at this price point.
Shipping was very fast, item well packaged and i have nothing but praise for the drone and potensic. Buy with confidence.
Color: Fly More Combo Ships From: United States
Anonymous –
This potensic atom 2 fly more combo arrived in 3 days and was £100 cheaper than i could find it anywhere else at £299. Great little drone i’m very pleased. The seller would be better adding fly more combo in the description.
Color: GRAY Ships From: UNITED KINGDOM
s***s –
When potenzic adds, obstacle avoidances will be the best drone. This has awesome features for the price. It flies perfectly.the camera quality is even better than you can expect. I’ve owned a few non dj. I drones, at this point and i have to say, this is by far my favorite. For what you get for the price with the flymore package, you can’t go wrong. The distance is amazing, even without ideal conditions. Honestly i’m super impressed.
Color: Fly More Combo Ships From: United States
J***l –
Shortage of goods. Super seller…delivered new goods!! !
Great drone at a super price!!! !
Color: Fly More Combo Ships From: france
Anonymous –
As described, fast shipping, great price
Color: GRAY Ships From: United States
M***i –
The atom2 drone was delivered on time (quickly) and exactly as described – no surprises. Haven’t flown it yet, but it arrived undamaged in a factory sealed box.
Color: Fly More Combo Ships From: United States
Anonymous –
Quick shipping and delivery. Fair price. Arrived in good shape and operating as expected. Pleased with the purchase so far.
Color: Fly More Combo Ships From: United States
S***n –
Great buying experience. The drone is really good and you won’t go wrong for the price
Color: Fly More Combo Ships From: United States
Anonymous –
Excellent drone. Fast delivery and the best price i could find anywhere.
Color: Fly More Combo Ships From: United States
J***a –
Fast and perfect.
Color: Fly More Combo Ships From: france
M***e –
The product received meets my expectations.
Drone driving novice, I was able to fly this drone and take some photos successfully. Very easy to pick up, intuitive to use. The drone is stable and the controls are smooth… all this in “beginner” mode, of course. The photos are of acceptable quality. Not yet made a video.
Color: Fly More Combo Ships From: france
Anonymous –
Very fast shipping. This was a brand new atom 2 just as advertised. This is an amazing drone! Definitely worth buying and a pretty major upgrade from the original atom 3 axis. However aside from a better camera, different symbol, and different color tone; the drone itself is nearly identical to the first one. It nearly looks exactly the same. The major upgrade is the controller. And camera quality. I still feel like if your going to release a “new drone” the actual drone should be different and have more upgrades than just a slightly better camera. I’m still extremely satisfied.
Color: Fly More Combo Ships From: United States