Lenovo V666 Mini Drone 4K Professional Aerial 8k Dual Camera Intelligent obstacle avoidance Brushless Quadcopter Kid RC Toys
$43.99 – $60.99Price range: $43.99 through $60.99
If you need more batteries,please order here

Features:
Model: V666
Frequency: 2.4G
Battery for quadcopter: 3.7V 1800mAh (included)
Remote controller battery: 3*AA batteries (not included)
Flight time: 10-15 minutes
Charging time: 60 minutes
Color: Gray/Black
Camera options: 2.4G WiFi 4K HD/2.4G WIFI 6K/2.4G WIFI 8K
Description:
Brushless motor, remote control with screen, intelligent obstacle avoidance, optical flow positioning, camera can be remotely controlled and electrically adjusted 180°, fixed height function, foldable aircraft, six channels with gyroscope, one-key calibration, one-key takeoff, one-key landing, ascending and descending, forward and backward, left and right flying, steering, headless mode, body light/head light (camera can add functions: gesture photo, video, headless mode, emergency stop, trajectory flight, gravity sensor, music, 50x zoom, automatic photo)
Accessories:
1 x aircraft
1 x remote control transmitter with screen
1 x body battery
1 x memory card + card reader
1 x spare blade set
1 x USB cable
1 x screwdriver
2 x instruction manual

























































| Weight | 0.470 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19 × 11 in |
| Brand Name | Lenovo |
| Remote Distance | 3000M |
| GPS | No |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 4K(4096*2160) |
| Max Wind Speed Resistance | < 10 KM/H |
| Camera Features | 8K HD Video Recording |
| Camera Mount Type | Other |
| Max Takeoff Weight | <1kg |
| Display Control | Yes |
| Category | Camera Drone |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Integrated propeller guard | Include |
| Flight Time | 15min |
| Obstacle avoidance types | Visual Avoidance |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Origin | |
| High-concerned chemical | None |
| Camera Integration | Camera Included |
| Sensor Size | 1/1.28 Inches |
| Drone Weight | 119g, 119g |
| Video Format[Name/Type] | MP4 |
| Drone Battery Capacity | 3.7V 1800mah |
| Connectivity | APP Controller, Remote Control, WiFi |
| Removable/Replaceable Battery | Yes |
| Aerial Photography | Yes |
| Control Channels | 4 channels |
| Certification | CE, FCC |
| APP Supported Languages | Japanese, French, German, Italian, Spanish, Korean, Dutch, Latin American Spanish, Brazilian Portuguese, English, Simplified Chinese, Traditional Chinese Style, Swedish, Polish, Greek, Turkish, Ukrainiaan, Russian |
| Max Flight Time | 15min |
16 reviews for Lenovo V666 Mini Drone 4K Professional Aerial 8k Dual Camera Intelligent obstacle avoidance Brushless Quadcopter Kid RC Toys
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

J***b –
The obstacle avoidance function is too intelligent! During the test flight, intentionally approaching a tree branch, the drone instantly hovered and circled, and the gps positioning was very accurate
Color: Black-8k-battery-3
R***r –
Super small drone, perfect for indoor use. The joints are very precise and the body is light, so it is not easy to break. Although the accuracy is not perfect, it is worth the money considering its reasonable price. To be honest, for the price of a meal that can be eaten in a few minutes, this thing is really great. However, you just need to know that it sometimes moves up and down, sometimes moves forward and backward, or shakes from side to side depending on the brightness of the environment, but it is really fun to use ! !! All in all, i highly recommend it.
Color: Black-8k-battery-3
E***s –
This is a fun drone. It’s not difficult to set up or fly, and it’s so fun to play with. This drone does well with battery life, and the camera is great. I have a few mini drones, and i really enjoy them. This one does a little better than average with wind. Some of them that aren’t as stable in a breeze, but this one can hold its own. Flying is so easy, i like to keep it in the car so i have it with me if we have some extra time to go play in the park. You don’t need a lot of planning or setup time. Even the battery charges quickly. If you’ve been looking at drones and aren’t sure which ones are easy to fly or well built, this is a good bet.
Color: Black-8k-battery-3
L***n –
Full of happiness and satisfaction. I bought the three-battery version, which has a total flight time of up to 25 minutes, allowing me to fully enjoy the fun of aerial exploration. This seller is really great!
Color: Black-8k-battery-3
M***d –
I like it very much and received it very quickly. The quality of the photos and videos are great. Recording on the drone with an sd card, no lag and good quality. The image quality of the wi-fi is ok, but gives a rough idea of what is recorded on the sd card. I haven’t tested it at maximum distance, but it automatically returns via gps when the battery is low. The gimbal works well 99% of the time.
Color: Black-8k-battery-3
k***k –
Very good drone! But be careful, check the tightness of the screws before flying, i almost lost my drone with the motor screws loose! With this, i’ve already taken several flights, the camera is great and it withstands wind very well!
Color: Black-8k-battery-3
T***o –
Looks good, camera and recording are good. This is the best drone i have ever bought, very easy to use,
Color: Black-8k-battery-3
H***g –
The package arrived intact with all accessories included-perfect for beginners thanks to its intuitive controls. The 8k resolution delivers crisp visuals, and it handles half-hour flights effortlessly. Highly recommended!
Color: Black-8k-battery-3
M***u –
It is easy to carry, and it flies stably and is not easy to lose control. The videos and photos taken are clear, especially suitable for recording good times when traveling outdoors. Overall, i am really satisfied and would recommend it.
Color: Black-8k-battery-3
a***r –
Good product, the camera quality is worth it, and there are three batteries, the battery life is very good, i like it very much, it is very good to use
Color: Black-8k-battery-3
D***g –
This drone really surprised me! It’s so easy to use, even a novice can quickly master it. It flies very steadily, and the footage is crystal clear. The battery life is also good, allowing me to fully enjoy my aerial photography. Highly recommended!
Color: Black-8k-battery-3
I***i –
I bought it and it exceeded my expectations, you can buy it, it is not a scam, don’t worry, just wait for your order to arrive and enjoy your experience. I have tested it, the battery life and picture quality are very good, i recommend everyone to buy three batteries
Color: Black-8k-battery-3
R***k –
The packaging was beautiful and the delivery was fast, which made a positive impression. The packaging was beautiful and the tools were included. I’ll be testing it later. The indoor flight experience was excellent. The battery life was great, and i bought three batteries. The image quality was also very good.
Color: Black-8k-battery-3
T***n –
This little drone has a very good battery life and takes amazing pictures and video. In a local park, without interference, i can easily fly it a mile away with a clear picture and signal. I have also flown it in relatively windy weather and it does very well. Once the drone is airborne, it is very stable and for a beginner like me, that is important and speeds up the learning curve to use it. Oveall i am very impressed with this drone ! ! !
Color: Black-8k-battery-3
L***n –
For the price, this drone is a great choice. For me, it’s guaranteed to give me a great time. It’s incredibly stable, and the controls are very responsive. The controller, while compact, is ergonomic. Highly recommended for recreational enthusiasts.
Color: grey-8k-battery-3
C***s –
For this price, this is a good drone, well made, flies very stable, the good thing is that you don’t need to connect your phone to the controller, you can see the camera image, consistent with the description. The remote control is directly with the screen
Color: Black-8k-battery-3