JJRC H36/H36F 1:20 Remote Control Ship Three Modes 2.4G Quadcopter Boat Helicopter UAV Rc Drone Light Kids Toys Children’s Gift
$21.99
: MINI 2.4G quadcopter
Material: ABS + electronic components
Model: H36
Remote control power supply: 2 * AA batteries (product does not contain batteries)
Body battery: 3.7V (150MAH)
Charging time:30~50 minutes
Flight time:about 5 minutes
Remote control distance:30m
Ascending / descending / forward / backward /
Left turn / right turn / left fly / right fly
Size rudder volume (fast and slow gear)
360 ° flip Fancy roll
One key return Easy recall
Headless mode Compass headless flight Remote control flight
Lithium battery and USB cable with protection
Break the regularity of the wind blade to make the flight stability more powerful Drop-resistant material
Product size: 8.5*8.5*3CM
Package size: 14*8.6*11cm
Headless Mode
Breakthrough headless mode enables the operator to control the course of the drone freely.
360° Flips and Rolls
The drone can rotate forward/backward/rightward freely.
6-Axis gyro quad-rotorcraft flight, strong stability, it can be easily implement various flight movements, stronger wind resistance, easier to control.
Headless Mode
Breakthrough headless mode enables the operator to control the course of the drone freely.
High / Low Speed-Shift
You can choose the gears according to your operation proficiency.
6-Axis Gyro Self-stabilization Technology
The drone can be tossed to start flying in any angle without being affected.
It can realize 3D tumbling in four directions with 4 LED lights.
One Key Return
The drone can fly indoor and outdoor. The drone can fly back automatically according to the take off coordinate direction when being recalled.
High / Low Speed-Shift
You can choose the gears according to your operation proficiency.
6-Axis Gyro Self-stabilization Technology
The drone can be tossed to start flying in any angle without being affected.
It can realize 3D tumbling in four directions with 4 LED lights.



















Main Features:
● Aircraft mode: forward and backward, left fly, right fly, left rotation, right rotation, 360° roll function, front and rear left and right fine adjustment, headless mode, speed switching
● Hovercraft mode: forward, left turn, right turn
● Land mode: forward, left turn, right turn
Battery:
Body battery: 3.7V 150mAh lithium battery
Remote control battery: 2 x 1.5V AA battery ( sold separately )
Charging time: about 60 minutes
Usage time:
Flight mode: about 5 – 6min
Ground mode: approx 4min
Water surface mode: about 4 minutes and 30 seconds
Remote distance:
In the air: about 30m
On the water: about 15m
Smooth floor: 15m

























































| Weight | 0.249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 13 × 9 in |
| Brand Name | WDSZKMYF |
| Remote Distance | 50m |
| GPS | Yes |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 240P(320*240) |
| Max Wind Speed Resistance | < 10 KM/H |
| Camera Features | 720p HD Video Recording |
| Camera Mount Type | Other |
| Max Takeoff Weight | <1kg |
| Display Control | No |
| Category | Camera Drone |
| Motor Type | Brush Motor |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Integrated propeller guard | Include |
| Flight Time | others |
| Obstacle avoidance types | No support |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Origin | |
| High-concerned chemical | None |
| Camera Integration | Camera Included |
| Sensor Size | 1/3.8 inches, 1/6.0 inches |
| Drone Weight | 100g |
| FPV Operration | Yes |
| Camera Stabilization | NONE |
| Connectivity | Remote Control |
| Removable/Replaceable Battery | Yes |
| Aerial Photography | Yes |
| Control Channels | 4 channels |
| Certification | CE |
| Choice | yes |
15 reviews for JJRC H36/H36F 1:20 Remote Control Ship Three Modes 2.4G Quadcopter Boat Helicopter UAV Rc Drone Light Kids Toys Children’s Gift
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Anonymous –
Super fun, very good drone for children. Very easy to use.
Color: H36-Grey
K***a –
Oh wow!! But it’s fast! Connects quickly, flies well, steers wonderfully, highly recommend!!!
Color: H36-Grey
M***o –
Super, very cool drone for indoor play. Impact-resistant.
Color: H36-Grey
Anonymous –
awesome, but in the rain or winter the remote control doesn’t respond at all, designed for home use, battery size for the remote is AA, tested it at home with friends very well especially for its price (I got it for 30 zlotys)
Color: H36-Grey
N***a –
Very cool drone. The kids are happy, and that’s the most important thing. The battery lasts about 5 minutes of flying.
Color: H36-Grey
B***r –
As described. It’s ideal to buy with three batteries. Very fun to fly indoors or outdoors when there’s no wind.
Color: H36-Grey
Anonymous –
Color: H36-Blue
K***K –
Everything works smoothly.
For this money, it’s okay.
It’s good that there are these buttons on the sides for axle calibration because it goes sideways after the first turn on.
Color: H36-Blue
R***o –
excellent value for money.. easy to drive even for a child.. it is essential to do the calibration first
Color: H36F-Blue
Anonymous –
Super drone. Worth buying, you can learn how to fly it. I recommend it.
Color: H36-Blue
Anonymous –
It arrived today. It’s a cute little toy. I had a lot of fun with it, and it caught the attention of my cat and followed everywhere in the apartment. Unfortunately, its battery runs out quickly, so i know i need a set of batteries for it now. Excellent! Thank you!
Color: H36-Grey
Anonymous –
The package arrived early, the box was a bit damaged but the drone inside was not damaged at all, the flight lasts 5 minutes and is very fun.
Color: H36-Grey
G***o –
Excellent drone for children, it is stable and responds well to handling.
Color: H36-Blue
A***a –
A very cool little drone, easy to operate – even an 8-year-old can fly it. Durable and resistant to damage. Express shipping – I recommend it.
Color: H36-Blue
U***r –
Color: H36-Grey