Autel Robotics EVO II Pro RTK V3 Drone Rugged Bundle 20MP Photo& 6K/30fps Video Professional Surveying & Mapping Drone In Stock
$3,393.99 – $4,242.99Price range: $3,393.99 through $4,242.99
Autel Robotics EVO II Pro RTK V3 Drone Rugged Bundle 20MP Photo& 6K/30fps Video Professional Surveying & Mapping Drone In Stock
Centimeter-Level Positioning
The EVO II RTK V3 introduces a brand-new RTK module, which provides real-time centimeter-level positioning data and supports Post-Processing Kinematic (PPK). The aircraft can record the original satellite observation data, camera exposure parameters, and more. The positioning system supports an RTK base station and NTRIP RTK network, which help to achieve accurate and stable data acquisition in complex operation environments.




Multi-NTRIP Profile Saving
For repeatable data acquisition missions, you can record the drone's previous shooting positions. All the gimbals, camera, and aircraft movements will be replicated, thus producing a full record of the entire mission.
Photo Replication
For repeatable missions, you can record the drone's previous shooting parameters. The gimbal, camera, and movement settings will be replicated, allowing missions to be easily duplicated.
Multi-Battery Missions
The Explorer App allows the user to create and save multiple NTRIP profiles for different locations, so they don't have to input new a flight plan for every new location manually.

Zoom In For The Details
EVO II Pro RTK V3 has optimized its datasets to be easily adjusted with post-processing software applications.
Optimized For Software Image Correction
EVO II Pro RTK V3 has optimized its datasets to be easily adjusted with post-processing software applications.
360° Obstacle Avoidance
Equipped with 19 groups of sensors including 12 visual sensors, the main camera, ultrasound, IMUs, and other sensors enables the building of three-dimensional maps and path planning in real-time.
Autel SkyLink 2.0 Video Transmission
SkyLink 2.0 is built into the EVO II V3 chipset, expanding the possibilities for your most critical workflows.





























| Weight | 10.750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 44 × 25 in |
| Brand Name | Autel |
| Remote Distance | 10km |
| GPS | Yes |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 6K(5780*2890) |
| Max Wind Speed Resistance | 20 – 30 KM/H |
| Camera Features | 6K HD Video Recording |
| Camera Mount Type | 3-Axis Gimbal |
| Max Takeoff Weight | 1-2KG |
| Display Control | Yes |
| Category | Camera Drone |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Integrated propeller guard | Include |
| Flight Time | others |
| Obstacle avoidance types | Visual Avoidance |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz, Other, 5.8 GHz |
| Origin | |
| High-concerned chemical | None |
| Camera Integration | Camera Included |
| Sensor Size | 1/1.0 inches, 1/1.0 inches |
| Drone Weight | 1237g |
| FPV Operration | No |
| Video Format[Name/Type] | MP4, MOV |
| Lens Aperture[f/Number] | f/2.8 – f/11 |
| Camera Stabilization | Gimbal Image Stabilizer |
| Drone Battery Capacity | 7100 mAh |
| Max Flight Time | 38Min |
| Connectivity | APP Controller |
| Pixels | 20 million |
| Removable/Replaceable Battery | Yes |
| Max Ascent Speed[m/s] | 8 |
| Sensing Type | Complete Omnidirectional |
| Aerial Photography | Yes |
| Internal Storage | 8G |
| Control Channels | 4 channels |
| RTK Module(Real-time kinematic) | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| Built-in Display | No |
| Max Descent Speed[m/s] | 4 |
| Battery Weight[g] | 365g |
| Maximum Horizontal Speed[m/s] | 20 |
| Maximum expandable storage | 256G |
| Display size["] | 7.9inch |
| Maximum Altitude[m] | 5000 |
| Transmission Range | 10km |
| Frequency | 900M/2.4G/5.2G/58GHz |
| APP Supported Languages | English, Simplified Chinese |
| Drone Control Methods | Remote controller control |
| Expandable storage | Other |
| Remote Controller Battery Capacity[mAh] | 5800 |
| Spotlight | No |
| Stobe | No |
| Loudspeaker | No |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Reviews
There are no reviews yet.