T9 Cordless Electric Hairber Shaver Hair Trimer Home Appliances Travel Barber Razors Shaving Machine for Men Trimmer Man
$1.99 – $9.99Price range: $1.99 through $9.99
Dear customer, a warm reminder






Low-frequency vibrations for ultra-quiet hair management
Make styling and shaving relaxing with a super-fast rotation speed.
[OHS]Specifications
Brand name: OHS
:
Model number: OHS X, OHS S
Material: ABS&METAL
[OHS]FAQ:
1.The power indicator light is on, but the machine is not working?
The cutting head is stuck without lubricating oil added. You only need to add lubricating oil to the cutting head or use your little finger to wave the cutting head left and right to restore normal use
2.The blade of the blade is not neat and tilts left and right?
At present, only the plastic one-piece model of the hair clipper may have uneven cutting edges. This model of hair clipper cuts hair by swinging left and right, which is not a quality issue and does not affect its use. If you want it to be neat, we recommend manually adjusting the spring angle at the cutting edge. However, I still recommend that you purchase our metal body model
3.The received machine cannot be turned on, and the power indicator light is not on?
Normally, the product is out of battery or the battery level is low enough to drive the motor to work. We recommend that you charge it for 3 hours and try again. If it still cannot work properly after charging, please provide complete pre – and post charging videos so that we can verify the product issue for you.
4.During the use of the product, there may be gets hair caught or skin cutting?
The main purpose of this T9 hair clipper is to carve hairstyle patterns and trim beards. It is not recommended to use it to cut long hair. If you use it to trim long hair, please be careful not to touch the shaft in the center of the blade when using it, otherwise it will be caught in the shaft and cause hair get caught. However, our store has a product to prevent this situation, our''OHS S3 ''and ''OHS SL2 Dragon Plus'' products, which come with anti pinch hair protection covers on the blade. You can purchase this product.
The reason for cutting the skin is that the blade has not been lubricated with oil, resulting in excessive friction. It is recommended that you add lubricating oil to lubricate it.





| Weight | 0.097 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 5 × 3 in |
| Brand Name | OHS |
| Gender | Male, Male |
| Power Type | Rechargeable |
| High-concerned chemical | Lithium Carbonate |
| Origin | |
| Is Batteries Included | Yes |
| Power Source | Rechargeable |
| Number of nozzles | 3 – 4 pcs |
| Voltage | Global Universal(100-240V) |
| Item Type | Electric Shaver |
| Charging Time | 2H |
| Function | floating head, Wet shave, Dry shaving, Automatic power selection based on bristle density, Automatic cleaning, Washing knives under water, Fast Charging, Charging indication |
| Washing Mode | Do not wash |
| Razor type | ROTARY |
| Model Number | X, XL, S, SL |
| Feature | Single Blade |
| With trimming device | Yes |
| Usage Time | 45Mins |
| Use | BODY |
| Size | 0mm |
| Nozzle type | Trimmer nozzle |
| Material | ABS&METAL |
| Choice | yes |
16 reviews for T9 Cordless Electric Hairber Shaver Hair Trimer Home Appliances Travel Barber Razors Shaving Machine for Men Trimmer Man
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

3***r –
Long lasting battery, sharp blade and it’s rechargeable! I love it
Color: OHS H2 Dragon
U***r –
Received it today. I ordered quite a few. Some of the boxes were all smashed up. Please start packaging things better when you package them and shove them into a bag.customer products will be damaged.customers will not shop again, so please take care of the customer properly by packaging well.
Color: OHS H3 Dragon
U***r –
Product is nice and a good price. I’ve ordered a few of them. Some come in boxes. Some have no boxes boxes came damaged. All items need boxes and need to be protected.other than that, the product is good price fast shipping for the most part
Color: OHS H2 Dragon
Anonymous –
Color: OHS H2 Dragon
C***n –
Can’t beat it for the price, strong battery hefty and feels quality
Color: OHS SL2 Dragon Plus
A***n –
Good quality
Color: OHS H1 Dragon
R***d –
Very fast shipping and perfect product
Color: OHS H1 Dragon
F***a –
It works correctly.
Color: OHS S2 Dragon
J***a –
Revelation.
Color: OHS H1 Dragon
J***a –
Piolasaaa
Color: OHS H1 Dragon
Anonymous –
very useful for slightly long beards
Color: OHS H1 Dragon
C***e –
Works great so far.
Color: OHS H1 Dragon
E***e –
Very nice. Charges easily. Works very good. Just what i wanted. Thanks.
Color: OHS H1 Dragon
D***z –
Not bad
Color: OHS H1 Dragon
C***z –
Dabuten
Color: OHS SL2 Dragon Plus
Anonymous –
This is my second purchase.
Color: OHS SL1 Dragon Plus