Mileseey S6 Laser Distance Meter 40m/120m, Rangefinder with Level Bubble , LCD Display with Backlit, Measure Tools for Home
Mileseey S6 Laser Distance Meter 40m/120m, Rangefinder with Level Bubble , LCD Display with Backlit, Measure Tools for Home
Note:item did not contain angle measurement
Mileseey S6 Laser Distance Meter
Electronic Level Control Function: With the Electronic Level Control Function ,the angle of the inclination will display on the screen, which provides more precise measurement;With laser precision technology, accuracy ups to ±2mm, measuring distance extends to 120m; Switchable among M/In/Ft/In+Ft for free adjustment.
LCD BACKLIGHT & MUTE SETTING: Large backlight screen provides you with a better visibility in dark areas; Mute setting allows you turn on or off the measure beep at your will, suitable for using in library, classroom and other quite places,the laser level is ideal for home, construction and industries, especially in large areas such as rooms, apartments, buildings, real estates, factories, warehouses, etc
VERSATILITY: Angel(optional), area, distance, length, volume, continuous measurement, Pythagorean method-three points; Addition and subtraction; Low battery indication; 20 groups data memory; Manually delete data; Auto shut down after 150s without any operation to save power
DURABLE AND PORTABLE DESIGN: IP54 waterproof level and dust-proof function protect the laser distance measure to the maximum extent; Portable size and hard rubber body provide a good grip; Wrist strap lets you hold the meter steady and carry easily.
1,40m version did not contain the protective bag,
2,Non- Charge Device are powered by 2*1.5V AAA batteryies(do not include).No USB charging
3,Non- Charge S6 contain 1 level bubble, do not cotain angle measure sensor.
4,Charging S6 contain rechargeable battey and usb cable, with angle measurement




























| Weight | 0.200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 8 × 5 in |
| Brand Name | MiLESEEY |
| Laser hazard level | Class 2(<1mW) |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| Battery Included | Yes |
| Power Type | Battery-Powered |
| Model Number | S6 |
| Size | 115*50*27 mm |
| Measurement Accuracy | ±2mm |
| Model | S6 |
| Brand | Mileseey |
| Backlit | Yes, LCD display |
| Laser Class | Clasee 2 |
| Measure Unit choice | m/ft/in/ft+in |
| Accuracy | +-2mm |
| Wave Length | 630~670 nm (visible red laser) |
| Non-Charging Power | 2*AAA 1.5V battery (not include) |
| Charging Power | 2*AAA 1.5V battery (Rechargeable) |
13 reviews for Mileseey S6 Laser Distance Meter 40m/120m, Rangefinder with Level Bubble , LCD Display with Backlit, Measure Tools for Home
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

P***a –
Great equipment, I need it
Color: S6 Non-Charging Measurement Range: 40m Ships From: brazil
P***A –
I recommend!! !
Color: S6 Non-Charging Measurement Range: 120m Ships From: brazil
Anonymous –
Product as described. I recommend.
Color: S6 Non-Charging Measurement Range: 50m Ships From:
M***a –
Color: S6 Non-Charging Measurement Range: 100m Ships From:
Anonymous –
Color: S6 Non-Charging Measurement Range: 40m Ships From:
R***k –
It works well, there is a mode to ignore the size of the device when measuring. I’m just not very sure about its accuracy, but it’s good for having a general idea only.
Color: S6 Non-Charging Measurement Range: 40m Ships From:
Anonymous –
Color: S6 Non-Charging Measurement Range: 60m Ships From: brazil
A***o –
Excellent product.
Color: S6 Non-Charging Measurement Range: 40m Ships From:
Anonymous –
……………………………………………………
Color: S6 Non-Charging Measurement Range: 40m Ships From: brazil
Anonymous –
Excellent quality and precision, better than I expected.
Color: S6 Non-Charging Measurement Range: 40m Ships From:
S***l –
Fast shipping!
Color: S6 Non-Charging Measurement Range: 60m Ships From:
D***r –
Fast delivery, small, convenient and beautifully made device, textile storage bag included. The meter works perfectly and without errors, i highly recommend it.
Color: S6 Non-Charging Measurement Range: 50m Ships From:
Anonymous –
Everything is fine, fast delivery, seems to work well. It doesn’t read beyond 120 meters.
Color: S6 Non-Charging Measurement Range: 120m Ships From: