Modern LED Wall Lamp Waterproof IP65 Aluminum LED Wall Light Outdoor Indoor G9 Replaceable Bulb for Living Room Bedroom Hallway
$60.99 – $121.99Price range: $60.99 through $121.99
Product Specifications:
– Size : 220V:10*10*10cm 110V:12*12*12cm
– Weight : 0.54kg.
– Shell color : black
– Color temperature: 3000K
– Light Source: LED chips
– Materials:Aluminum(waterproof)
– Input Voltage: 110V/220V
– Lifespan: >30,000 hrs
Package List:
– 1*LED wall sconces
– 1*packet of mounting hardware
– 1*installation instruction
– 1*G9 bulb
Product Features:
– Made of high quality aluminum process
– Soft and protective eye effect.
– Complete accessories (screws + instructions)
– Multi-occasion application
The noble design of the led wall lamp is very harmonious with the classical furniture decoration or modern style decoration, providing enough light, bright and soft, elegant and stylish









| Weight | 0.540 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 12 × 12 in |
| Brand Name | KICAAO |
| Installation Method | self-contained |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Origin | |
| Certification | ce, LVD |
| Is Dimmable | No |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Body Material | aluminum |
| Is Smart Device | No |
| Voltage | 220 V, 110 V |
| Luminous Flux | 249-2000 |
| Light Source | LED |
| Style | Modern Style |
| Use | Daily Lighting |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Item Type | Wall Lamps |
| Warranty | 6 months |
| Lighting Area | 3-5square meters |
| Application | Kitchen, Dining Room, Bed Room, Foyer, Study, Bathroom |
| Material | aluminum |
| Shade Direction | Up & Down |
| is_customized | No |
| Shade Type | Clear Glass |
| Model Number | BD-BE-G9 |
| Base Type | G9 |
| Color | black |
| Features | Replaceable light bulb |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
20 reviews for Modern LED Wall Lamp Waterproof IP65 Aluminum LED Wall Light Outdoor Indoor G9 Replaceable Bulb for Living Room Bedroom Hallway
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Anonymous –
Beautiful, nothing to envy from the lamps bought in stores. Good quality!
Lampshade Color: 1 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
Anonymous –
Beautiful, nothing to envy from the lamps bought in stores. Good quality!
Lampshade Color: 2 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
C***a –
Very nice finish and quality. Still need to install it.
Lampshade Color: 1 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
F***o –
Arrived well packaged, used for an internal wall and works perfectly. The only thing I had to do, in my case, was to create another hole in a different spot for cable passage.
Lampshade Color: 1 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
Anonymous –
It looks very aesthetic and elegant.
It comes with its LED bulb that shines brightly.
Lampshade Color: 1 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
Anonymous –
Very good value for money and lamps that can be changed.
Lampshade Color: 2 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
g***g –
Very nice ones, a big plus that the light bulb can be changed.
Lampshade Color: 2 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
a***r –
The product finish is neat and very good.
Lampshade Color: 2 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
D***i –
Excellent supplier and good product
Lampshade Color: 1 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
Anonymous –
Perfect product, delivered quickly.
Lampshade Color: 1 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
Anonymous –
Good product, fast delivery.
Lampshade Color: 1 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
R***i –
I am very satisfied.
Lampshade Color: 1 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
Anonymous –
It looks great and the finish and everything else has surprised me.
Good seller and fast shipping.
Lampshade Color: 1 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
Anonymous –
very good quality, and the advantage of being able to replace the lamp… that’s the best
Lampshade Color: 1 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
a***r –
Good quality and fast shipping. I am satisfied with the store
Lampshade Color: 2 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
Anonymous –
Excellent product, very easy to install, I have already purchased 5 pieces.
Lampshade Color: 1 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
B***e –
Looks good. They seem to be built very good. Happy with the product
Lampshade Color: 2 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
a***r –
Great value for money
Lampshade Color: 1 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
a***r –
Great value for money Chosen for its ability to replace the LED bulb
Lampshade Color: 1 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V
Anonymous –
They look good and works fine. Recommend it
Lampshade Color: 2 Pack Color Temperature: Warm White (2700-3500K) Wattage: 220V