Modern Wall Lamp Simple Living Room Bedroom Wall Mounted Lampshade Iron Material Lighting Fixture
Rated 5.00 out of 5 based on 16 customer ratings
(16 customer reviews)
$13.99
In stock
SKU:
7XO21IC7T92H
Category: Indoor Lighting
Description
E27 base
max 10watt
not including bulb





Additional information
| Weight | 0.613 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 18 × 17 in |
| Brand Name | NONE |
| Installation Method | self-contained |
| Is Bulbs Included | No |
| Origin | |
| Certification | CCC, ce, None |
| Is Dimmable | No |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Body Material | aluminum |
| Is Smart Device | No |
| Voltage | 90 – 260 V |
| Luminous Flux | 249-2000 |
| Use | Daily Lighting |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Item Type | Wall Lamps |
| Warranty | 2year |
| Number of light sources | 1 |
| Lighting Area | 3-5square meters |
| Application | Kitchen, Dining Room, Bed Room, Foyer, Study |
| Material | Alloy |
| Shade Direction | up |
| is_customized | No |
| Shade Type | Plastic |
| Technics | Plated |
| Base Type | E27 |
| Color | black, Gold |
| Choice | yes |
Reviews (16)
16 reviews for Modern Wall Lamp Simple Living Room Bedroom Wall Mounted Lampshade Iron Material Lighting Fixture
Add a review Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
$10.99 – $11.99Price range: $10.99 through $11.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$56.99 – $502.99Price range: $56.99 through $502.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$2.99 – $4.99Price range: $2.99 through $4.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$40.99 – $52.99Price range: $40.99 through $52.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$6.99 – $11.99Price range: $6.99 through $11.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Anonymous –
Lampshade Color: Gold
a***r –
Lampshade Color: Gold
Z***s –
Lampshade Color: Gold
A***r –
Lampshade Color: Gold
A***k –
Lampshade Color: Gold
J***k –
Very nice modern wall lamp. The model purchased in black will be suitable for our decor and repainted in “rusty iron” color. I plan to install small dimmable LED lights in a compatible housing with my home automation system.
Lampshade Color: black
S***S –
Lampshade Color: black
d***o –
Lampshade Color: Gold
Anonymous –
Lampshade Color: Gold
Anonymous –
Lampshade Color: black
C***i –
Looks good, not installed yet. The round ( ball) globe cover is plastic though and not glass. But for the price ok.
Lampshade Color: black
m***h –
Lampshade Color: black
m***h –
Lampshade Color: Gold
v***o –
I purchased this elegant wall sconce with a gold metal frame and matte white diffuser, and I was pleasantly impressed by its construction quality and exquisite design.
Design and Finishing
The matte gold finish adds a touch of modern luxury, perfect for minimalist or contemporary settings.
The frosted glass diffuser emits a soft and warm light, ideal for living rooms, bedrooms, or hallways, without being glaring.
The materials appear solid and well-finished, with an extendable arm that makes assembly easier.
Quality and Installation
The packaging was well-crafted and protective, ensuring it arrived in perfect condition.
Once installed, it will create a cozy atmosphere and enhance any space with elegance.
Highly recommended for those looking for classy decorative lighting at an excellent value for money!
Lampshade Color: Gold
y***r –
The lampshade was delivered quickly, the quality is good, what more could you ask for at this price?
Lampshade Color: Gold
Anonymous –
It’s okay.
Lampshade Color: Gold