Multifunctional Smart Watch Men Women Bluetooth Connected Phone Music Fitness Sports Bracelet Sleep Monitor Y68 Smartwatch D20
Rated 5.00 out of 5 based on 17 customer ratings
(17 customer reviews)
$3.99
SKU:
9PDH6C1AAK3U
Category: Smart Electronics
Description
Features:
1.Smart Life Assistant:The watch can monitor the steps, calories, heart rate, distance, sleep quality, etc. Of the day. At the same time, it can connected to a smart phone to view information, remotely take pictures, retrieve mobile phones ,Sedentary reminder,Alarm Clock,Support Bluetooth 4.0, Android , IOS,and other thoughtful and convenient functions to Keep abreast of your exercise intensity and physical condition in order to adjust your fitness plan in a timely manner.
2.Skin-friendly material:The bracelet wristband is made of lightweight skin-friendly soft TPU, which adopts lightweight design, no feeling to wear.
3.Brand new bracelet charging method:quick-release detachable wristband design, can be charged by plugging in the USB interface, eliminating the trouble of carrying a charging cable and charging stand.
4.APP Language Support:English,French,Italian,Japanese,Korean,Polish,Portuguese,Russian,Spanish,Chinese,ect
Package Contents: 1 x Smart Watch, 1 x Box,1 x Manual(The box may be damaged after long transportation, but the watch is fine, please understand)
Note: Dear buyers, this watch does not require a charging cable, it can be charged directly through the charging head or USB interface (the charging head is not included)
The watch cannot be worn for swimming or bathing. Only screen waterproof,You can wash hands and face with wearing it.But it doesn't support bathing, swimming, diving.Due to the batch of watches, the icons inside will be slightly different, but the functions are the same
The watch cannot be worn for swimming or bathing. Only screen waterproof,You can wash hands and face with wearing it.But it doesn't support bathing, swimming, diving.Due to the batch of watches, the icons inside will be slightly different, but the functions are the same
Use notiction:
1.Please charge it for 2-3 hours when you receive it. it was run out of power after the long delivery.
2.Before using, scan the QR code on the manual to download the app and connect it to the watch with APP.
3.Please always authorize app access to all phone functions and always let it operating on. and please turn on the GPS on your phone before you connect it.
1.Please charge it for 2-3 hours when you receive it. it was run out of power after the long delivery.
2.Before using, scan the QR code on the manual to download the app and connect it to the watch with APP.
3.Please always authorize app access to all phone functions and always let it operating on. and please turn on the GPS on your phone before you connect it.


































Additional information
| Weight | 0.050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 5 in |
| Brand Name | OPUYYM |
| Category | Smart Watches |
| System | Android OS, iOS |
| Function | Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, Remote Control, Push Message, 24 hour instruction, Alarm Clock, Power Reserve, week, Month, Heart Rate Tracker, Interactive Music, Noctilucent |
| Battery Life | 1Day |
| SIM Card Available | No |
| Type | On Wrist |
| Voice assistant built-in | No |
| Language | English, Russian, Spanish, Polish, Portuguese, Turkish, Italian, French, German |
| High-concerned chemical | None |
| Display Size | 1.44 inches Full touch screen |
| Network Mode | None |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, Blood Oxygen Monitor, Sleep Monitor, Blood Pressure Monitor |
| RAM | <128MB |
| Screen Shape | SQUARE |
| Battery Capacity(mAh) | 120-180mAh |
| Resolution | 240*240 |
| Bluetooth-compatible Version | 4.0 |
| GPS | No |
| Screen Material | LED |
| Multiple Dials | Yes |
| Application Age Group | Adult |
| Mechanism | No |
| Origin | |
| Compatibility | All Compatible |
| ROM | <128MB |
| Rear Camera | None |
| Activity Tracked | Steps Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Waterproof Grade | Life Waterproof |
| Band Material | Silica Gel |
| Touch Screen | Yes |
| Battery Detachable | No |
| Band Detachable | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Style | SPORT |
| Movement Type | Electronic |
| Model | Smart Watches |
| APP Download Available | Yes |
| Case Material | Alloy |
| Feature 1 | Heart Rate Monitoring |
| Feature 2 | Blood Pressure Band |
| Feature 3 | Sleep Monitor |
| Feature 4 | Fitness Tracker watch |
| Feature 5 | Wedding gift Birthday gift |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Reviews (17)
17 reviews for Multifunctional Smart Watch Men Women Bluetooth Connected Phone Music Fitness Sports Bracelet Sleep Monitor Y68 Smartwatch D20
Add a review Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
$5.99 – $12.99Price range: $5.99 through $12.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$11.99 – $26.99Price range: $11.99 through $26.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$3.99 – $10.99Price range: $3.99 through $10.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$2.99 – $9.99Price range: $2.99 through $9.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$6.99 – $9.99Price range: $6.99 through $9.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$4.99 – $27.99Price range: $4.99 through $27.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$4.99 – $19.99Price range: $4.99 through $19.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

r***r –
Very cool watch . Have not figured it all out but it works well . You plug the band into the charge cube .had to look that up .got it for free but would buy one
Color: Black Y68 D20
Anonymous –
I absolutely love this watch. It took a little to charge but i got it! To to yall out what you do is. Take the short band off, you should see some gold on the part that connects, u get a charger block and you line the gold parts up and plug it in, then let it charge over night for the best battery life. I love this watch and it helps me move more.
Color: White Y68 D20
W***d –
Works great! Worth the purchase. Easy set up with your phone. Would recommend to others for the price. Giving to my 16 year old daughter.
Color: White Y68 D20
Anonymous –
It great i love it going to be great for work
Color: Blue 116Plus
Anonymous –
This app has acceptional prices for a young customer like me with tempting things
Color: Black 116Plus
Anonymous –
Bought for myself to take my blood pressure and it’s very accurate 💯 Precious and i love it i have not connected the app yet but just to use to check my blood pressure it’s amazing would highly recommend
Color: Green 116Plus
Anonymous –
It’s very nice, I recommend them.
Color: Black Y68 D20
Anonymous –
Very good
Color: Pink Y68 D20
L***n –
Received multifunctional smart watch, per seller pictures and description
Color: Red 116Plus
5***r –
For the price it’s better than i expected. Works good. Bright lit up screen. Many functions
Color: Black 116Plus
s***r –
Nice set.
Color: White Y68 D20
U***r –
Everything is fine but was shipped with no charger for the watch .
Color: Pink Y68 D20
w***r –
Bought as a christmas gift. So happy with the color and the one question i had it was answered right away.
Color: Purple 116Plus
S***e –
I love it it’s amazing but not good with directions at all need help in that department but works wonderfully
Color: Black 116Plus
5***r –
The watch is good the material is okay with good quality i like it and have recommend my friend to get one for them self
Color: Black Y68 D20
Anonymous –
Did not include charger it was weird but good price.
Color: Red 116Plus
Anonymous –
Was a nice item for my mini teen
Color: Red 116Plus