New E88 E99 Drone Remote Control with Screen Dual Camera Optical Flow Localization 2.4G RC Quadcopter One-button Take-off Drones
$28.99
E88/E99 upgrade with screen control drone
1. Upgrade version, arm with lights, remote control with screen, with 8G memory card set
2. Built-in HD dual camera, front lens can be manually adjusted 90°
3.6 Channel with gyroscope: up/down, forward/backward, left/right, left/right fly, fine adjustment in all directions, stable flight easy to operate
4. Connect WIFI system functions: photo, video and real-time transmission, emergency stop, trajectory flight, one button around, intelligent follow, add music, picture rotation
5. Free speed shift, adjustable headless mode
6. Body with LED night lights
7. Folding arms, folding blades, smaller size, easy to carry out
Noted/Tips:
1. Remote control and drone cannot be paired: If the drone cannot be connected to the remote control, it may be due to excessive frequency. Please reconnect the remote control and drone at least 1 meter apart.
2. Low battery level: When the drone is first received, the battery level is empty. Please fully charge it before use to avoid low battery level during use.
3. Before takeoff, please perform a one-touch calibration: When executing the calibration command, you must maintain a stable state and be parallel to the horizontal line; otherwise, it will affect the calibration effect, and the drone will not be able to ascend vertically when taking off.
4. Dual Camera Switching: The mobile phone APP can switch cameras, but the remote control does not support camera switching.
5. If you encounter more operational difficulties, please refer to the operation video on the page and contact customer service immediately if you have any problems.
6. The product is packaged in the original color box for logistics transportation. Slight deformation of the box is a normal phenomenon. If you mind this, please contact customer service, who will recommend you to purchase it with foam box packaging.
Other Parameters
Battery Capacity: 3.7V 1800mah
Charging Method: USB Charging Cable
Charging Time: 60-80 minutes
Usage Time: Approximately 8-10 minutes (actual specification)
Remote Control Distance: 100 meters
Remote Control Battery: 3.7V 500mah
Speed Gears: Slow Medium Fast
Camera Parameters
Transmission Distance: 50-70 meters
Lens Angle: Manually adjustable 90°
Clarity: Actual pixel resolution: 480P
Connection Signal: WIFI transmission
Video Resolution: 1920*1080 (without compression)
Photo Resolution: 3840*2160 (without compression)
Package List
Drone *1. Remote Controller *1. USB Cable *1. Screwdriver *1. Propeller *4. Instruction Manual *2. Protection Ring *4. Memory Card *1. Handbag *1.



Remote control screen Smooth and fast passing
Screen remote control, no phone, You can also watch aerial footage

Long distance image
Stable screen for real-time viewing of captured images

Unity and cohesion New generation of aesthetics
Aesthelics and ability coexist, breaking through boundares and exploring new possibilities

Remote control camera Dual camera switching
Intelligent photosensitive adjustment, Remote control angle and switching angle,


Flight control system Easy to control
When encountering obstaclesAutomatic avoidance, effectively avoiding collisions

One click control Novices can quickly get started
1.One click takeoff
2.One click landing
3.Headless mode

Optical flow hoverNovices can quickly get started
Always maintain high hovering, Stable flight both indoors and outdoors

Module with large battery Long-lasting and playable
Aways maintain high hovering Stable flight both indoors and outdoors

G-safeo perate
Control by swinging the phone Flight, no need for buttons, easier control.

Gesture photography
Aim at the camera and make corresponding gestures
It can achieve photography or video recording

Trajectory marking
Draw the flight trajectory on your phone and press Take flight photos by following the trajectory on your own.





1. Please fully charge thebody battery before use
2. 2.The propeller guards mustbe installed before use
3. 3.Gyroscope calibrationbefore takeoff
4. 4.Please read the manualcarefully
















| Weight | 0.420 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 18 × 8 in |
| Brand Name | JJRC |
| Remote Distance | 100m |
| GPS | No |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 4K(4096*2160) |
| Max Wind Speed Resistance | < 10 KM/H |
| Camera Features | 1080p HD Video Recording, 4K HD Video Recording |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount |
| Max Takeoff Weight | <1kg |
| Display Control | Yes |
| Category | Camera Drone |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Integrated propeller guard | Not Include |
| Flight Time | 12min |
| Obstacle avoidance types | Visual Avoidance |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Origin | |
| High-concerned chemical | None |
| Camera Integration | Camera Included |
| Sensor Size | 1/6.0 inches, 1/6.0 inches |
| Drone Weight | 180g |
| FPV Operration | Yes |
| Video Format[Name/Type] | MP4, MOV |
| Fps | 24*fps |
| Transmitter Power[dBm] | as show |
| Lens Aperture[f/Number] | as show |
| Camera Stabilization | Electronic Image Stabilization |
| Drone Battery Capacity | 3.7V 1800mah |
| Operating Temperature[°C] | as show |
| Focus Type | automatic focusing |
| Gyro | 6-axis |
| Main Rotor Diameter | as show |
| Connectivity | APP Controller, Remote Control, WiFi |
| Pixels | Above 6 million |
| Removable/Replaceable Battery | Yes |
| Max Ascent Speed[m/s] | as show |
| Sensing Type | Forward, Backward, Lateral |
| Recommended age[Years] | 12+ |
| Aerial Photography | Yes |
| Internal Storage | as show |
| Control Channels | 4 channels |
| RTK Module(Real-time kinematic) | No |
| Max Descent Speed[m/s] | as show |
| Battery Weight[g] | 19g |
| Optical Zoom | 50x |
| Field of View[°] | 90° |
| Maximum Horizontal Speed[m/s] | as show |
| Display size["] | as show |
| Maximum Altitude[m] | as show |
| Angle of View[Horizontal FoV X°, Vertical FoV X°, Diagonal FoV X°] | as show |
| Transmission Range | others |
| Frequency | 2.4G |
| APP Supported Languages | English, Simplified Chinese |
| Remote Controller Battery Capacity[mAh] | 3.7V 500mah |
| Spotlight | Yes |
| Stobe | Yes |
| Loudspeaker | No |
| Choice | yes |
13 reviews for New E88 E99 Drone Remote Control with Screen Dual Camera Optical Flow Localization 2.4G RC Quadcopter One-button Take-off Drones
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Anonymous –
Very nice drone. Picture quality is very good
Color: E99-grey
R***e –
Works perfectly, just need to test the batteries to see if they last long.
Color: E88-grey
H***l –
Well made drone flies well the only down side is the battery doesn’t last very long
Color: E99-Black
t***n –
Looks really good quality super fast shipping highly recommend this seller a class service.
Color: E99-grey
Anonymous –
I have bought 3 as gifts for Reyes. Tested at home, they worked very well, with replacement propellers and also bump protectors. All this collected in a carrying bag. I fully recommend it. Additionally, they arrived very quickly.
Color: E99-Black
H***t –
Great item
Color: E99-grey
s***e –
Color: E88-Black
U***r –
Great choice for its price! Flawless performance, the remote control screen is exactly what I dreamed of!
A great choice for the price! Impeccable features, the remote control screen is exactly what I was dreaming of!
Color: E99-grey
M***e –
It’s a gift for my nephew, I don’t know how long the battery will last but the operation is easy from what I’ve tried, and I think he’ll have a lot of fun with it. For the price it’s very complete.
Color: E99-Black
Anonymous –
Color: E99-Black
Anonymous –
Nice toy, I’m surprised it arrived in good condition in its case, thank you, I loved it.
Color: E99-Black
a***z –
Good quality for the price
Color: E99-grey
Anonymous –
Excellent drone and manufacturing, it is a very satisfying experience. The stability and functionality are very good. I highly recommend it!
Color: E88-grey