New E99Pro RC Drone 4K Professinal With 1080P Wide Angle HD Camera Foldable Helicopter WIFI FPV Height Hold Gift Toy
$16.99 – $17.99Price range: $16.99 through $17.99
Product Description:
–
Item NO.: E99 Pro
–
Frequency: 2.4G
–
Channel: 4CH
–
Motor: 816 Coreless Motor
–
Quadcopter Battery: 3.7V 1800mAh Lipo (Included)
–
Transmitter Battery: 3x 1.5 AA Battery (NOT Included)
–
Flying time: 10 mins
–
Charging time: 100mins
–
R/C Distance: 100m
–
Color: Black White
–
Camera: 4K
–
Quad's Size: 25*20*5.5 CM (the arms not folded, )
–
12.5*8*5.5 CM (the arms folded)
–
Features:
–
With foldable arms, small size, easy to carry.
–
With altitude hold mode function provides stable flight.
–
With wifi function can be connected APP, APK system to take pictures, video, real-time transmission through the phone camera image.
–
There have 2 cameras can be choose. With 4K wide angle camera give wide high denfinition pictures and video.
–
With Headless Mode, no need to adjust the position of aircraft before flying .
–
With One key to return function makes it easily to find the way home.
–
Trajectory Flight. Draw a fligh way on the screen, and the drone would conduct an autonomous flight along the designated way.
–
2.4GHz Technology Adopted for Anti-Interference.
–
4 Channel which can do ascend, descend, forward, backward, left sideward fly, right sideward fly and rolling 360°.
–
6-a-xis g-yro which can have more stable flying and be easy to control.
–
It have 3-level flight speed to switch that can make more fun with the flying.
–
– The quadcopter fuselage is made of high strength and resistant engineering plastics,lightweight and durable resistance.
–
Functions:
–
Up/down, Forward/backward
–
Turn left/right Sideward flight
–
3-level flight speed
–
LED Light
–
Headless Mode
–
One Key Automatic Return
–
Altitude Hold Mode
–
WiFi FPV/Trajectory Flight
–
Camera/Video
–
Package Included:
1 x E99 RC Quadcopter
–
1 x Transmitter
–
1 x 3.7V 1800mAh Lipo Battery (Can be choose the battery quantity when order)
–
1 x USB Charging Cable
–
4 x Spare Blades








































| Weight | 0.363 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 18 × 7 in |
| Brand Name | NONE |
| Remote Distance | 3000 |
| GPS | No |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 4K(4096*2160) |
| Max Wind Speed Resistance | < 10 KM/H |
| Camera Features | 4K HD Video Recording |
| Camera Mount Type | Other |
| Max Takeoff Weight | <1kg |
| Display Control | Yes |
| Category | Camera Drone |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Integrated propeller guard | Not Include |
| Flight Time | 22min |
| Obstacle avoidance types | Visual Avoidance |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Origin | |
| High-concerned chemical | None |
| Camera Integration | Camera Not Included |
| Sensor Size | 1/1.28 Inches |
| Drone Weight | 350 |
| Connectivity | WiFi |
| Aerial Photography | Yes |
| Choice | yes |
16 reviews for New E99Pro RC Drone 4K Professinal With 1080P Wide Angle HD Camera Foldable Helicopter WIFI FPV Height Hold Gift Toy
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

J***m –
Nice
Color: G-Dual-4K-Bag-Box
Anonymous –
Very good for the price
Color: G-Dual-4K-Bag-Box
a***r –
The shipping was faster than normal. Infact my whole order was faster. I am very new to this so i can’t give a lot of feedback. I got for my son’s upcoming birthday, so i am not sure about the usage yet. I was expecting it to be larger, but again i am new to these. Lol didn’t communicate with seller, there was no need. But i am over all happy, hope it works well! !
Color: E99-Dual-4K-Bag
a***r –
Amazing quality for the money.
Color: E99-Dual-4K-Bag-Box
J***z –
Good equipment for learning arrived perfectly. The battery is small but works very well.
Color: B-4K Dual camera
a***r –
The drone is great, it delivers what it promises and is well worth the price.
Color: B-4K Single camera
k***r –
Fun toy.
Color: B-4K Single camera
B***s –
Very good product my 12 yr son loves it for how much i paid not bad
Color: E99-Dual-4K-Bag
J***s –
Good product, I liked it.
Color: E99-Dual-4K-Bag
Anonymous –
Great fun thanks
Color: E99-Dual-4K-Bag
C***s –
Product as advertised, I recommend.
Color: B-4K Single camera
g***g –
Very good
Color: B-4K Dual camera
y***r –
Awesome job with the drone it very satisfying and cool and i thank the fast delivery team thank you so much and i only got if for 1 dollar and 8 cents
Color: Black-Dual-4K-Bag
Anonymous –
very good!!!
Color: B-4K Single camera
7***r –
I absolutely love this item, works great
Color: E99-Dual-4K-Bag
Anonymous –
Very good not too fast, even though it looks like it has nooo lens whats so ever the camera works. I’ll be buying polycarbonate wood d r o n next c:
Color: 4K orange single bag Bundle: E99