New Lenovo LE209 Wireless Bluetooth Earphone ANC Noise Reduction HiFi Music Bluetooth Headphone 30H Battery Life Gaming Headset
Rated 5.00 out of 5 based on 15 customer ratings
(15 customer reviews)
$21.99 – $22.99Price range: $21.99 through $22.99
SKU:
OOP1SDKW4KIV
Category: Portable Audio & Video
Description






























Additional information
| Weight | 0.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 in |
| Brand Name | Lenovo |
| Style | Tws in-ear headphones |
| Vocalism Principle | Balanced Armature |
| Origin | |
| Material | Metal, Plastic |
| High-concerned chemical | None |
| Communication | WireLess |
| Volume Control | Yes |
| Category | Earphones & Headphones |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Number Of Drivers | 2 |
| Plug Type | Line Type |
| Impedance Range | up to 32 Ω |
| Headphone Pads Material | Silicone |
| Active Noise-Cancellation | No |
| Sound Isolating | Yes |
| Waterproof | No |
| Frequency Response Range | 20 – 20000 |
| Magnet Type | Other |
| Voice assistant built-in | No |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Line Length | |
| Package List | User Manual, Charging case, Charging Cable |
| Control Button | No |
| Codecs | AAC, sbc |
| Sensitivity | 96 |
| Is wireless | Yes |
| Weight[g] | 50 |
| NFC Technology | No |
| Connectors | Type c |
| Earcups Type | Semi-open |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Battery life up to[hours] | 35 |
| Total Harmonic Distortion | 1 |
| Charging Method | Charging case |
| Support Memory Card | No |
| Support APP | No |
| Function | Common Headphone, for Powersports, HiFi Headphone, Sport, For Outdoor, For Office |
| Maximum wireless range[m] | <10m |
| With Microphone | Yes |
| Features | With microphone |
| Choice | yes |
Reviews (15)
15 reviews for New Lenovo LE209 Wireless Bluetooth Earphone ANC Noise Reduction HiFi Music Bluetooth Headphone 30H Battery Life Gaming Headset
Add a review Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
$23.99 – $25.99Price range: $23.99 through $25.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

J***r –
No noise canceling at all, but i love that. It is easy to hear around you while wearing. It’s very comfortable, sounds good and great battery life. Sound can’t compare against $100+ ear pods, but amazing for the proce.
Color: Black Grey
Anonymous –
Excellent quality for its price
Color: Black Grey Ships From: CHINA
J***s –
Very cool, you can buy without worry.
Color: Black Grey
c***g –
Excellent earbuds
Color: Beige
P***r –
Very good sound love that it came with the different size buds. 🙂
Color: Champagne Gold
U***r –
I got these for my wife, she’s not big on sound quality but i am. I didn’t expect much for the price charged but was pleasantly surprised, they’re not the quality of a sennheiser or klipsch but for what’s charged they’re pretty good sounding to my complete shock.
What i don’t think is really in the design is noise cancellation, if it is i can’t find any mention of it in the instructions. Still, for under us$10 thses ‘phones are a great bargain, even if they only last a year.
Color: Black Grey
O***r –
Very very good 🔥 🔥 🔥
Color: White
Anonymous –
These are incredible headphones, better than I expected, especially their microphone works very well on Discord.
Color: Black Grey
W***s –
Great earphone.
Color: Black Grey
Anonymous –
Good bass and battery
Color: Black Grey
C***n –
Although only used a few days, if they last they’ll be a great deal. One issue i encountered was that specifically on the song creep, the music sounds shallow and tinny with one earbud being used, but fine with both being used. Out of 150+ songs that’s the only bad thing i can say though. Still a good product if that is the only issue.
Color: Black Grey
M***a –
Excellent product.
Color: Black Grey
Anonymous –
I really like it a lot.
Color: Black Grey Ships From:
Anonymous –
Very good product, I recommend it. Excellent quality, top-notch.
Color: Black Grey
Anonymous –
Excellent item, the delivery time was exactly as stated and overall very accurate to the description.
Color: Black Grey