NEW S156 RC Drone 2.4G 5G WIFI Professional 8K Aerial Photography Remote Control Aircraft HD Dual Camera Quadcopter Boy Toy Gift
$73.99

Note:
Please read the instructions carefully before use. If you are a beginner, it is recommended to seek assistance from an experienced adult. Be careful with batteries: Do not overcharge or over discharge. Do not place it under high temperature conditions. Don't throw it into the fire. Don't throw it into the water.
A:Brushless motor drone comes with optical flow positioning function, dual cameras with electric angle adjustment mode and four-sided obstacle avoidance function
B:Connect to WIFI system functions: taking photos, recording and real-time transmission, emergency stop, trajectory flight, one-click surround, intelligent follow, add music, and rotate the screen
C:Built-in high-definition dual camera, the front lens can be adjusted 90° through the remote control to make the view more comprehensive
D:Free switching of speed gears, adjustable headless mode function of aircraft
E:Fitting with LED night navigation lights
F:The arm can be folded and the air blades are folded, making it smaller and easy to carry when going out

Product model:S156 upgraded to 4.5-inch large screen control
Product functions: Brushless motor, electro-regulator camera, optical flow positioning, anti-collision function
Product size 22.5*19*5CM
Product color dark gray/orange
Receive frequency 2.4G remote control wifi signal Receive channel 4 channels 6-axis gyroscope
Product material Plastic Metal Electronic components Operation method Remote control, mobile APP
Battery capacity 3.7V 1800mah
Charging method USB charging cable
Charging time: 60minutes
Use time 15 minutes
Remote control distance 100 meters
Remote control battery 3.7V 500mah (charging)
list
Drone * 1; Remote control * 1; Battery * 1; USB cable * 1; Screwdriver * 1; Fan blade * 2; Instruction manual * 2;
Memory card * 1; Card reader * 1“



















































| Weight | 0.737 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 21 × 12 in |
| Brand Name | SZWDSE |
| Remote Distance | 200M |
| GPS | Yes |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 4K(4096*2160) |
| Max Wind Speed Resistance | < 10 KM/H |
| Camera Features | 1080p HD Video Recording, 4K HD Video Recording |
| Camera Mount Type | Other |
| Max Takeoff Weight | <1kg |
| Display Control | Yes |
| Category | Camera Drone |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Integrated propeller guard | Include |
| Flight Time | others |
| Obstacle avoidance types | GPS-Based Avoidance |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Origin | |
| High-concerned chemical | None |
| Camera Integration | Camera Included |
| Sensor Size | 1/1.28 Inches |
| Drone Weight | 70g |
| FPV Operration | Yes |
| Video Format[Name/Type] | MP4 |
| Fps | 25*fps |
| Camera Stabilization | Optical Image Stabilizer |
| Drone Battery Capacity | 3.7V 1800mah |
| Focus Type | AUTO |
| Max Flight Time | 12min |
| Connectivity | APP Controller, Remote Control, WiFi |
| Pixels | 3.01-4 million |
| Removable/Replaceable Battery | Yes |
| Max Ascent Speed[m/s] | 6 |
| Sensing Type | Complete Omnidirectional |
| Recommended age[Years] | 14+ |
| Aerial Photography | Yes |
| Control Channels | 4 channels |
| RTK Module(Real-time kinematic) | No |
| Certification | CE |
| Built-in Display | Yes |
| Max Descent Speed[m/s] | 3 |
| Angle of View[Horizontal FoV X°, Vertical FoV X°, Diagonal FoV X°] | 180° |
| APP Supported Languages | English |
| Expandable storage | Other |
| Spotlight | Yes |
| Stobe | Yes |
| Loudspeaker | No |
| Choice | yes |
12 reviews for NEW S156 RC Drone 2.4G 5G WIFI Professional 8K Aerial Photography Remote Control Aircraft HD Dual Camera Quadcopter Boy Toy Gift
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

j***g –
Previously, I had a smaller toy drone that was unstable in flight due to being blown by the air conditioner wind. However, since this one is bigger, its flight is more stable. It’s not for filming but for playing with kids and practicing drone flying.
Color: GRAY
Anonymous –
Well received!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Color: Orange
j***r –
Hello, everything is excellent, it arrived quickly. Greetings and thank you.
Color: Orange
j***r –
Hello, everything is excellent, it arrived quickly. Greetings and thank you.
Color: GRAY
E***n –
The package arrived fast and in good condition. The drone is definitely not for professional photography and videography – its camera is pretty second-rate and the battery only lasts about 7 minutes, but it’s fun to fly and practice with, so it could be a really good first drone for those who want to get into the world of flying drones.
Color: GRAY
b***r –
The package get damaged, but the product is okay and fun to use
Color: Orange
R***r –
Very good. The battery don’t last long but it works great and the kids have a lot of fun. Easy to control.
Color: Orange
J***e –
It’s perfect for use as a toy. It’s easy to control and seems ideal for drone beginners.
Color: GRAY
Anonymous –
Color: GRAY
Anonymous –
Product as described by the seller. It works perfectly. My son is very happy with his drone.
Color: Orange
p***b –
Color: Orange
P***n –
Send good. My son loves playing with this. It can be a bit buggy but if you turn it off and on it seems to work. Someone the screen isn’t working when you turn it on, or some other buggy thing happens. Good battery life, 15min and more of flying. Recommend getting extra propellers as these break.
Color: GRAY