New V8 Wireless Bluetooth Single Earphone With HD Mic Stereo Headset Handsfree Call Business Headphone For Sports Driving Travel
Rated 4.93 out of 5 based on 14 customer ratings
(14 customer reviews)
$3.99 – $6.99Price range: $3.99 through $6.99
SKU:
8KBAGZ6V21JD
Category: Portable Audio & Video
Description
Thank you for visiting Vaorlo 3C Electronic Store. To improve your shopping experience, please read the following information carefully. I wish you a happy shopping.













Additional information
| Weight | 0.033 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 10 × 1 in |
| Brand Name | VAORLO |
| Style | Wired in-ear headphones |
| Vocalism Principle | Dynamic |
| Origin | |
| Material | Metal, Plastic |
| High-concerned chemical | None |
| Communication | WireLess |
| Volume Control | Yes |
| Category | Earphones & Headphones |
| Certification | CE |
| Number Of Drivers | 1 |
| Impedance Range | up to 32 Ω |
| Headphone Pads Material | Silicone |
| Active Noise-Cancellation | No |
| Sound Isolating | Yes |
| Waterproof | No |
| Frequency Response Range | 20 – 20000 |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Resistance | 32 |
| Control Button | Yes |
| Driver Diameter | 13 |
| Sensitivity | 108 |
| Is wireless | Yes |
| NFC Technology | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Total Harmonic Distortion | 1 |
| Charging Method | cable |
| Max Output | 3 |
| Support Memory Card | No |
| Support APP | Yes |
| Function | Monitor Headphone, for Video Game, for Flying, Common Headphone, for Hunting & Shooting, For Mobile Phone, for Powersports, HiFi Headphone, Sport, For Hearing Aid, For Outdoor, For Office, For Sleep, For DJ, For Study |
| Maximum wireless range[m] | <10m |
| With Microphone | Yes |
| Features | With microphone, Active Noice Cancelling |
| Feature 1 | Bluetooth single business wireless headset |
| Feature 2 | Long battery life |
| Feature 3 | The headset is compatible with all smart phones, tablets, music players and other Bluetooth devices |
| Feature 4 | Built-in high-definition and sensitivity microphone. Reduce noise and wind to obtain clear and clear call quality |
| Feature 5 | The ergonomic design is optimized for ultimate wearing comfort |
| Feature 6 | Noise reduction, sweatproof in-ear stereo headphones |
| Feature 7 | Easy to pair, control volume, start/stop music, answer calls and move between songs |
| Feature 8 | The angle can be adjusted by 180-degree flip to make the headset fit the right or left ear, providing great convenience for users |
| Feature 9 | Suitable for sports, business, driving and tourism |
| Feature 10 | Applicable to Huawei, Xiaomi, Samsung, Apple and other smartphones |
| Feature 11 | Fast shipping |
| Feature 12 | One piece delivery |
| Feature 13 | 100% original, quality guaranteed |
| Feature 14 | Factory direct sales, not dealers, factory price, accept retail and wholesale |
| Choice | yes |
Reviews (14)
14 reviews for New V8 Wireless Bluetooth Single Earphone With HD Mic Stereo Headset Handsfree Call Business Headphone For Sports Driving Travel
Add a review Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
$23.99 – $24.99Price range: $23.99 through $24.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$7.99 – $8.99Price range: $7.99 through $8.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$12.99 – $16.99Price range: $12.99 through $16.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$45.99 – $46.99Price range: $45.99 through $46.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$23.99 – $25.99Price range: $23.99 through $25.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

D***n –
👍🏻 Works fine ,nice and clear on the phone and people hear me loud and clear at the other end.. not so clear for music playin tho.. oh well,i bought it for the phone anyways
Color: V8
1***r –
Great item loved it
Color: V8 With Bag
T***o –
This is the second one I’ve bought, good material.
Color: V8
j***r –
I love it
Color: V8
F***t –
Very good product, I recommend it.
Color: V8
Anonymous –
Fits really good 👍
Color: V8
U***r –
Crystal clear sound on both ends.
Color: V8
Anonymous –
Excellent quality, very good audio and excellent material… personally, I loved it… as I drive a lot, it’s the most suitable for people like us… I highly recommend it.
Color: V8 With Bag
U***r –
Just perfect ordering another if available.
Color: V8
Anonymous –
Arrived on time thank you. Looks awesome. Love it
Color: V9 With Bag
Anonymous –
Arrived on time thank you. Looks awesome. Love it
Color: V8 With Bag
f***r –
It is the best model I have used… so much so that I have already bought three for the whole family… excellent material and volume.
Color: V8
D***r –
It arrived as described and works good. Having problems getting ear piece in ear area.
Color: V8
a***r –
As described seems to work good. Fast shipper. Thank you
Color: V8