Nordic Modern LED Pendant Gold Light Glass Ball 11 Heads Hanging Lamp for Kitchen Living Dining Room Suspension Luminaire Design
$58.99 – $83.99Price range: $58.99 through $83.99
Nordic Modern LED Pendant Gold Light Glass Ball 11 Heads Hanging Lamp for Kitchen Living Dining Room Suspension Luminaire Design
Pole Color :Gold /Black /Silver (silver color need be customized ) Contact us
Lampshade Size :Dia 10CM
Lamp Size :
7 Lights-L65xH124cm
9 Lights-L83xH124cm
11 Lights-L100xH124cm
Light Source:G9 (free bulbs included in the package )
Package contained : Lampbody+lampshade+G9 light bulbs+Accessories
Note:Please choose the Lamp pole color and lampshade you need .if you need more lampshade please order in here :https://www.aliexpress.com/item/1005008227408029.html



























| Weight | 2.430 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 37 × 19 in |
| Brand Name | veldwind |
| Is Bulbs Included | No |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Origin | |
| Certification | CCC, ce |
| Is Dimmable | No |
| Material | Metal |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Is Smart Device | No |
| Base Type | Wedge |
| Voltage | 90 – 260 V |
| Luminous Flux | 249-2000 |
| Installation Method | Assembly |
| Place | Parlor, Study, Master Bedroom, other bedrooms, Hotel Hall, Hotel Room |
| Item Type | Pendant Lights |
| Number of light sources | 6 |
| Lighting Area | 5-10square meters |
| Lampshade Color | WHITE |
| Switch Type | Knob switch |
| Technics | Painted |
| Finish | Iron |
| Model Number | pendant light |
| Light Source | LED bulbs |
| Style | Modern Style |
| Choice | yes |
11 reviews for Nordic Modern LED Pendant Gold Light Glass Ball 11 Heads Hanging Lamp for Kitchen Living Dining Room Suspension Luminaire Design
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

M***e –
It’s just like in the picture
Body Color: 7 Lights-L65xH124cm Size: Gold light pole Emitting Color: Smoky gray
J***z –
Beautiful high-quality lamp!! It’s true that I would have liked the structure to be silver and it wasn’t, but without a problem I painted it at the risk of it going wrong, but it turned out beautifully.
Body Color: 11Lights-L100xH124cm Size: Black light pole Emitting Color: Cognac
F***r –
Honestly, a magnificent ceiling light. Very good quality, super stylish, it dresses up my dining room beautifully. I recommend +++++
Body Color: 11Lights-L100xH124cm Size: Gold light pole Emitting Color: Milky white
M***e –
Packaging is very strong,impossibile to break during the transport.lamp is very high quality,with solid hooks and wires.lamp spheres threads smooth on the light,and g9 lights are good quality. Mind that milky white spheres doesn’t trasmit as much light as the clear ones.there is lot of room for bigger g9 lamps up to 8cm total lenght.lamp body is round steel. Height can be adjusted. Very good lightning and price is very low,i will gladly buy another one.
Body Color: 11Lights-L100xH124cm Size: Gold light pole Emitting Color: Milky white
j***. –
very good lighting effect, materials and glass according to the price, come with included LEDs
Body Color: 9 Lights-L83xH124cm Size: Black light pole Emitting Color: Cognac
Anonymous –
Beautiful!! creates a soft atmosphere. As described, perfect packaging and quite fast shipping.
Body Color: 11Lights-L100xH124cm Size: Black light pole Emitting Color: Smoky gray
Anonymous –
item arrived early and packaged very well. Very easy to assemble and complete with bulbs, good material, I recommend it, I’m already waiting for the second one.
Body Color: 9 Lights-L83xH124cm Size: Black light pole Emitting Color: Smoky gray
C***a –
Impressive lamp, very good value for money, I love the glass lampshades. The installation is very simple, it adds a touch to the five-star hotel lobby. I need to write a little more to receive a bit more coins, but I highly recommend your purchase.
Body Color: 9 Lights-L83xH124cm Size: Gold light pole Emitting Color: Cognac
k***e –
Perfect! Easy to install, arrived before the estimated date before christmas( the date was january 5th) , we are so happy ! Looks perfect! Recommendation 100%! We live in uk.
Body Color: 9 Lights-L83xH124cm Size: Black light pole Emitting Color: Smoky gray
Anonymous –
Lovely ceiling light. Very good quality. Easy to hang. Incredibly well packaged
Body Color: 9 Lights-L83xH124cm Size: Gold light pole Emitting Color: Milky white
Anonymous –
Perfect packaging, delivery was a bit late but overall it was worth the wait, I will definitely buy another one for the living room. I recommend this chandelier to anyone who wants something modern but not cold.
Body Color: 9 Lights-L83xH124cm Size: Black light pole Emitting Color: Smoky gray