Oral B Electric Toothbrush Pro 4000 3D Action Daily Clean Teeth Visible Pressure Sensor 4 Modes Gum Cares Waterproof Rechargeabl
$58.99 – $70.99Price range: $58.99 through $70.99
1.With Pressure sensor light
2.Safety Inductive charge, with power light, when low power the light will be red to remind you charge the Toothbrush.
3.100% waterproof Electric Toothbrush, you can take shower and brush teeth at same time.
4.With 4 Teeh Cleaning modes, you can choose white teeth, massage teeth, sensitive mode or daily clean.
5.Rotating Clean Teeth, Clean every corner of teeth.
6. 4 colors for your choice.
7.Compatible with Oral-B Brush Heads for every Oral Care need: CrossAction, FlossAction, Precision Clean, 3D White, Sensitive Gum Care, Deep Sweep, Dual Clean














The Oral-B Pro 4000 electric toothbrush, with its 2-minute timer function, does not automatically stop vibrating or rotating once the full 2-minute brushing time has elapsed. Users can turn off the toothbrush once they've completed their brushing routine.
By dividing the 2-minute brushing time into four 30-second intervals, the Oral-B Pro 4000 also provides quadrant pacing, helping you maintain a balanced cleaning approach. A subtle pause or beep at the end of each 30-second segment reminds you to move on to the next section of your mouth (typically the upper right, upper left, lower left, and lower right quadrants), ensuring no area is overlooked.

























| Weight | 0.580 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 10 × 10 in |
| Brand Name | Oral B |
| ORAL B Model | PRO4000 |
| Age | adults |
| Is Batteries Included | No |
| Origin | |
| Commodity Quality Certification | 3C |
| Power type | Rechargeable, 220V |
| High-concerned chemical | None |
| Bristle stiffness | medium(18-24inch) |
| Number of operating modes | 4 or more |
| Size | 1 |
| Item Type | ELECTRIC TOOTHBRUSH |
| Function | timer |
| Quantity | 1 |
| Type | Acoustic Wave, Ultrasonic 3D Sonic |
| Material | TPE+Stainless steel+ dupont bristle |
| Rotary | 8800 times/min |
| Vibrate | 40000 times/min |
| Four brush Mode | Daily Clean/Gum Care/Sensitive/Whitening |
| Charge | CN plug Inductive Charge + adapter |
| Running Time | 2 Mins every time, 10-15 times |
| Suitable Brush Heads(not included) | EB17, EB18, EB20, EB25, EB50, EB60 |
| voltage | 0.9W |
| waterproof | IP67 |
| please note | the extra brush heads and travel boxes are not Oral-B brand. If you are not okay with this, please don’t buy. |
| Electric toothbrush | electric toothbrushes |
| oral b toothbrush | oral b electric toothbrush |
13 reviews for Oral B Electric Toothbrush Pro 4000 3D Action Daily Clean Teeth Visible Pressure Sensor 4 Modes Gum Cares Waterproof Rechargeabl
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.






F***z –
It is the second one that I buy and that we are many at home. Very recommended product.
Color: Blue
K***a –
Great working as it’s should
Color: Light Blue
g***n –
Excellent!! Fast delivery. Works great
Color: Blue
E***d –
Color: White with 8H
I***i –
Color: Blue with 4H
Anonymous –
Color: White with 4H
Anonymous –
Color: Blue with 8H
Anonymous –
I will milk a product
Color: Black with 8H
Y***r –
Looks very good
Color: White with 4H
a***e –
Wow
Color: Black with 8H
A***V –
The item very fast, very satisfied. Recommending. Thanks seller.
Color: Blue
Anonymous –
Color: Black
Anonymous –
Color: Black with 4H