Outdoor Lighting Recessed Wall Lamp Waterproof IP65 3W Led Embedded Step&Stair Balcony Porch Aisle Yard Outside Night Light
$6.99 – $20.99Price range: $6.99 through $20.99
Specification:
Product : 100% Brand New Stair Wall Light
Input Voltage: AC100-240V50/60Hz
Light Souce: LED Chip
Cover Size : 85*85mm
Material: Aluminum + LED
Installation : open hole recessed in
(Mounting box included)
Shell Color : White , Black , Gray
Waterproof Rate : IP65
Power: 3W
Emitting Color : Warm White ; White
Colour Temperature: Warm Light (2700-3500K) ;White (5500-7000K)
Working model: A switch needs to be installed (Not including switches)
Application: Stair,Step,Corridor,Hallway,Passageway
,Bedroom,Kitchen,Aisle,Hall,Lobby,Staircase,Stairway,Home,Hotel etc.
Package include: 1pcs led stair light(Mounting box included)












| Weight | 0.176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 7 in |
| Brand Name | WAAJEA |
| Installation Method | self-contained |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Origin | |
| Certification | ce, ROHS |
| Is Dimmable | No |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Body Material | aluminum |
| Is Smart Device | No |
| Voltage | 220 V, 110 V, 90 – 260 V |
| Luminous Flux | 249-2000 |
| Light Source | LED |
| Style | Modern Style |
| Use | Daily Lighting |
| Installation Type | Ressessed In |
| Item Type | Wall Lamps |
| Warranty | 2 years |
| Number of light sources | 1 |
| Lighting Area | 1-3square meters |
| Application | Kitchen, Dining Room, Bed Room, Foyer, Study, Bathroom |
| Material | aluminum |
| Shade Direction | Down |
| is_customized | Yes |
| Shade Type | Shadeless |
| Model Number | LED Wall Light-3W |
| Technics | Plain Dyed |
| Base Type | Wedge |
| Color | black, GRAY, WHITE |
| Required Assembly | No |
| Features | Waterproof Night Lighting |
| type | Outdoor Step Light |
| type 1 | Staircase Light |
| type 2 | Recessed Wall Lamps |
| type 3 | Exterior Night Lights |
| type 4 | Outdoor Stair Light |
| type 5 | ladder wall |
| type 6 | led step ladder |
| type 7 | outdoor pathway |
| type 8 | fence lights outdoor |
| type 9 | led step light |
| Choice | yes |
12 reviews for Outdoor Lighting Recessed Wall Lamp Waterproof IP65 3W Led Embedded Step&Stair Balcony Porch Aisle Yard Outside Night Light
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Anonymous –
nice
We have not used it yet.
Looks good. arrived fast.
🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏
Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W Lampshade Color: Round – White
B***h –
The product is great, its quality is very high and it has been tested, it’s excellent, thank you.
Lampshade Color: Square – Black Color Temperature: 4000k Wattage: 3W
D***s –
Good product. This is my 3rd order. I recommend the seller.
Lampshade Color: Black Square Ships From: CHINA Color Temperature: Warm White 3000K
Anonymous –
Good product. This is my 3rd order. I recommend the seller.
Lampshade Color: Black Square Ships From: CHINA Color Temperature: Warm White 3000K
b***n –
Perfect
Lampshade Color: White Square Ships From: CHINA Color Temperature: Warm White 3000K
K***l –
Good material, works o.k.
Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W Lampshade Color: Round – White
Anonymous –
Arrived quickly and as described from comments. It has a nice finish
Lampshade Color: Square – Black Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W
Anonymous –
As described. Looks high quality. Excellent light. Waterproofness not tested but looks good.
Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W Lampshade Color: Round – Black
Anonymous –
I just connected it and the effect is great.
Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W Lampshade Color: Round – Black
Anonymous –
Very elegant material. Easy to install. It’s a shame it doesn’t have a ground connection, but it’s very well insulated. Ideal for outdoor use although I use it indoors.
Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W Lampshade Color: Square – Black
D***l –
Very elegant material. Easy to install. It’s a shame it doesn’t have a ground connection, but it’s very well insulated. Ideal for outdoors although I use it indoors.
Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W Lampshade Color: Square – Black
Anonymous –
Everything was quick and efficient, and the product is really very solid.
Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W Lampshade Color: Round – Black