Outdoor Waterproof Recessed Wall Lamp 3W LED IP65 for Stairs & Porch
$16.99 – $30.99Price range: $16.99 through $30.99
Specification:
Product : 100% Brand New Stair Wall Light
Input Voltage: AC100-240V50/60Hz
Light Souce: LED Chip
Cover Size : 85*85mm
Material: Aluminum + LED
Installation : open hole recessed in
(Mounting box included)
Shell Color : White , Black , Gray
Waterproof Rate : IP65
Power: 3W
Emitting Color : Warm White ; White
Colour Temperature: Warm Light (2700-3500K) ;White (5500-7000K)
Working model: A switch needs to be installed (Not including switches)
Application: Stair,Step,Corridor,Hallway,Passageway
,Bedroom,Kitchen,Aisle,Hall,Lobby,Staircase,Stairway,Home,Hotel etc.
Package include: 1pcs led stair light(Mounting box included)












| Weight | 0.176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 7 in |
| Brand Name | WAAJEA |
| Installation Method | self-contained |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Origin | |
| Certification | ce, ROHS |
| Is Dimmable | No |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Body Material | aluminum |
| Is Smart Device | No |
| Voltage | 220 V, 110 V, 90 – 260 V |
| Luminous Flux | 249-2000 |
| Light Source | LED |
| Style | Modern Style |
| Use | Daily Lighting |
| Installation Type | Ressessed In |
| Item Type | Wall Lamps |
| Warranty | 2 years |
| Number of light sources | 1 |
| Lighting Area | 1-3square meters |
| Application | Kitchen, Dining Room, Bed Room, Foyer, Study, Bathroom |
| Material | aluminum |
| Shade Direction | Down |
| is_customized | Yes |
| Shade Type | Shadeless |
| Model Number | LED Wall Light-3W |
| Technics | Plain Dyed |
| Base Type | Wedge |
| Color | black, GRAY, WHITE |
| Required Assembly | No |
| Features | Waterproof Night Lighting |
| type | Outdoor Step Light |
| type 1 | Staircase Light |
| type 2 | Recessed Wall Lamps |
| type 3 | Exterior Night Lights |
| type 4 | Outdoor Stair Light |
| type 5 | ladder wall |
| type 6 | led step ladder |
| type 7 | outdoor pathway |
| type 8 | fence lights outdoor |
| type 9 | led step light |
| Choice | yes |
12 reviews for Outdoor Waterproof Recessed Wall Lamp 3W LED IP65 for Stairs & Porch
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Anonymous –
nice
We have not used it yet.
Looks good. arrived fast.
🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏 🙏
Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W Lampshade Color: Round – White
B***h –
The product is great, its quality is very high and it has been tested, it’s excellent, thank you.
Lampshade Color: Square – Black Color Temperature: 4000k Wattage: 3W
D***s –
Good product. This is my 3rd order. I recommend the seller.
Lampshade Color: Black Square Ships From: CHINA Color Temperature: Warm White 3000K
Anonymous –
Good product. This is my 3rd order. I recommend the seller.
Lampshade Color: Black Square Ships From: CHINA Color Temperature: Warm White 3000K
b***n –
Perfect
Lampshade Color: White Square Ships From: CHINA Color Temperature: Warm White 3000K
K***l –
Good material, works o.k.
Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W Lampshade Color: Round – White
Anonymous –
Arrived quickly and as described from comments. It has a nice finish
Lampshade Color: Square – Black Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W
Anonymous –
As described. Looks high quality. Excellent light. Waterproofness not tested but looks good.
Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W Lampshade Color: Round – Black
Anonymous –
I just connected it and the effect is great.
Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W Lampshade Color: Round – Black
Anonymous –
Very elegant material. Easy to install. It’s a shame it doesn’t have a ground connection, but it’s very well insulated. Ideal for outdoor use although I use it indoors.
Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W Lampshade Color: Square – Black
D***l –
Very elegant material. Easy to install. It’s a shame it doesn’t have a ground connection, but it’s very well insulated. Ideal for outdoors although I use it indoors.
Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W Lampshade Color: Square – Black
Anonymous –
Everything was quick and efficient, and the product is really very solid.
Color Temperature: Warm White 3000K Wattage: 3W Lampshade Color: Round – Black