Microfiber Leather Car Steering Wheel Cover 38cm with Needle and Thread
$16.99
Material: Artificial Leather
Feature: Made of high quality artificial leather, comfortable handle.
Pore design, good breathability.
Also great for replacing a damaged or worn original factory leather covered steering wheels.
Item Type: Steering wheels cover
Suitable for: Most common steering wheel
Color: Black/Red/Brown/Gray/Beige
Weight: 100g
Adapter steering wheel diameter 38cm or 15 inch
Packing Content:
1 * Steering Wheel Cover
1 * Needle
1 * Thread


















| Weight | 0.150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 15 × 6 in |
| Brand Name | NONE |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| Item Weight | 0.06 |
| Item Diameter | 38 |
| Material | Micro Fiber Leathe |
| External Testing Certification | iso9001 |
| Size | 38cm or 15 inch |
| Item Length | 10 |
| Item Type | Steering Wheels & Steering Wheel Hubs |
| Special Features | Suitable for 99% of car models |
| Item Width | 2 |
| Item Height | 2 |
14 reviews for Microfiber Leather Car Steering Wheel Cover 38cm with Needle and Thread
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Т***ч –
good quality, sent quickly
Color : hole red thread
С***ч –
I bought it for my previous car and decided to install it on my new one. Excellent braid, ordered from different sellers, this seller’s is the only one correct matching the photo on the product page, others received smooth rubbery smelly slippery stuff, opened disputes with them.
I got it at a discount for 300r, I’ll take another one just in case.
Color : black thread
Anonymous –
⭐ P ⭐ E ⭐ R ⭐ F ⭐ E ⭐ C ⭐ T ⭐ ⭐ P ⭐ E ⭐ R ⭐ F ⭐ E ⭐ C ⭐ T ⭐ ⭐ P ⭐ E ⭐ R ⭐ F ⭐ E ⭐ C ⭐ T ⭐ ⭐ P ⭐ E ⭐ R ⭐ F ⭐ E ⭐ C ⭐ T ⭐ ⭐ P ⭐ E ⭐ R ⭐ F ⭐ E ⭐ C ⭐ T ⭐ ⭐ P ⭐ E ⭐ R ⭐ F ⭐ E ⭐ C ⭐ T ⭐ ⭐ P ⭐ E ⭐ R ⭐ F ⭐ E ⭐ C ⭐ T ⭐
Color : black thread
Т***ч –
sent quickly, quality is not bad but used to be better
Color : black thread
Т***ч –
sent quickly, quality is not bad but used to be better
Color : red thread
Т***ч –
sent quickly, good quality
Color : black thread
E***r –
I have placed one and it fits perfectly like a factory steering wheel. You also need to sew it well and have fun, but everything is okay.
Color : red thread
Э***ч –
Color : hole black thread
M***z –
Received ok, recommended seller.
Color : red thread
Anonymous –
Perfect
Color : hole black thread
Т***ч –
The quality is good, they sent it quickly.
Color : black thread
Т***ч –
The quality is good, they sent it quickly.
Color : red thread
Х*** –
Great!
Color : black thread
Anonymous –
very nice, good material
Color : hole red thread