Mini6 2-Direction Flex Head Electric Shaver Waterproof Cordless 60-Min Run Time
$28.99 Original price was: $28.99.$18.99Current price is: $18.99.
In stock
ENCHEN Mini6 2-Direction Flex Heads Electirc Shaver 100% Waterproof Up to 60-Min OF Cordless Shaving With Magnetic Cutter Head
Input: 5V/1A
Rated power: 3W
Battery: 350mAh/3.7V Li-ion
Charging time: 1.5 hours
Run time: 1 hour
Charging interface: Type-C
* Waterproof | Magnetic cutter blade | Travel lock












The New Package Box













| Weight | 0.179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 3 in |
| Brand Name | ENCHEN |
| Gender | Male |
| Voltage | <20V |
| Power Type | Rechargeable |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| Is Batteries Included | Yes |
| Power Source | Rechargeable |
| Item Type | Electric Shaver |
| Charging Time | 1.5h |
| Function | Wet shave, Dry shaving, Fast Charging, Charging indication |
| Washing Mode | Whole body washing |
| Razor type | ROTARY |
| Model Number | Mini 6 |
| Feature | Twin Blade, Magnetic Cutter Head |
| With trimming device | No |
| Usage Time | 60Mins |
| Use | Face |
| Input | 5V/1A |
| Rated power | 3W |
| Battery | 350mAh/3.7V Li-ion |
| Charging interface | Type-C |
| Net weight of product (g) | 114.2g |
| Gross weight of Color Box(g) | 177.2g |
| Size of Color Box | 101*40*97mm |
| Size of shaver | 57*65mm |
| Choice | yes |
19 reviews for Mini6 2-Direction Flex Head Electric Shaver Waterproof Cordless 60-Min Run Time
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

P***t –
Portable razor very practical because small and effective. To see the battery life and blades.
Very interesting for the price.
Color: Mini 6
F***n –
The machine is very good and super comfortable and cuts wonderfully without pulling the hair like others!! !
Color: Mini 6
1***r –
very sensitive razor not an imitation leather works well even for intimate areas! arrived quickly and well packaged
Color: Mini 6 1pcs
Anonymous –
Solid quality and workmanship as expected and matches description.
. Seller shipped it in a timely manner.
Shaves very well!
Color: Mini 6
E***s –
Very good shaving result for what it costs, and it doesn’t take long at all to shave with this shaver. Highly recommended.
Color: Mini 6
y***y –
Amazing device, better than my phillips 3000 ,lets see how long will it lasts.
Color: Mini 6
Anonymous –
Great appliance. My partner shaves as short as possible on his head and this worked a treat and a great size for travel.
Color: Mini 6
D***I –
Everything is fine, the shaver even shaves well. It’s worth buying, I recommend it.
Color: Mini 6
g***e –
Very good and very beautiful item as described in the customer’s review. Bought another model from another store which turned out to be of poor quality compared to this one. 👍
Color: Mini 6
Anonymous –
Works perfectly 👌 Amazing 👏 Highly recommend
Color: Mini 6
a***r –
Nice
Color: Mini 6 Ships From: CHINA
D***a –
Works just fine. It’s elegant and small as should be. Didn’t check the waterproofness
Color: Mini 6 Ships From: CHINA
Anonymous –
Perfect
Color: Mini 6 Ships From: CHINA
U***y –
The shaver is beautiful, the cutting head is attached magnetically to the body of the shaver. I took a shaving trial with it and it was good. The charging connector is usb c and it has a small dual color led that shows the status of charging. It is very small and good for travels. I wish they could also offer a replacement head for the future, but at this cost perhaps it is better to order a new one!
Color: Mini 6 Ships From: CHINA
Anonymous –
Package arrived well packaged without any damage and problem. I recommend the seller and that shaver for that money 👍🏻
Color: Mini 6 Ships From: CHINA
Anonymous –
Very good product and exactly as advertised. It works well when trimming a very short beard; otherwise, it pulls the hairs and becomes quite uncomfortable. It leaves a nice smooth finish, similar to a shave with a razor. I recommend the purchase to everyone. The seller shipped quickly.
Color: Mini 6 Ships From:
Anonymous –
The mini 2-blade electric shaver arrived in good condition. After receiving it, I tested it by shaving my beard and it worked quite well. There’s not much noise, and although the shaver body is small, it seems to be well-made and sturdy.
Color: Mini 6 Ships From:
Anonymous –
This is, surprisingly, a better electrical razor than ones 10 times it’s price.
Doesn’t catch on thick hairs very much, and a really nice feel in the hand. The charge only holds for a couple of shaves but given how small it is that’s acceptable
Color: Mini 6 Ships From:
Anonymous –
The size is quite small, but the performance is decent.
Can be washed with water and has a locking function.
I’m satisfied with this price for this level of quality.
Color: Mini 6 Ships From: