Modern Minimalist LED Pendant Light Chandelier with Adjustable Hanging Line, Black & Gold
$29.99 – $46.99Price range: $29.99 through $46.99
Product Information
-
Product Type:Pendant Light
-
Is Bulbs Included: Yes
-
Product Color:Black / Gold
-
Size:L9*H40CM;L9*H40CM;2Head
-
Voltage:90-260V
-
Wattage:16/36W
-
Material:Iron work
-
Lighting Area:3-12㎡
-
Light Color;Warm white/Tricolor light
-
Warranty:2year
-
Certification: CCC,CE,PSE,ROHS
-
Space:Bedroom/Restaurant/Living Room
Product Features
-
Modern Minimalist LED Iron Pendant Light.
-
Built-In LED Light Source, Sufficient Brightness Not Harsh
-
Iron Lamp Body, Anti-Corrosion And Rust, Durable..
-
Highly Translucent Lampshade With Good Light Transmission.
-
The Hanging Line Adjustable, Not Limited By Floor Height.













| Weight | 0.723 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 16 × 9 in |
| Brand Name | DARHYN |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Origin | |
| Certification | CCC, ce, pse, ROHS |
| Is Dimmable | No |
| Material | Acryl |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Is Smart Device | No |
| Base Type | Wedge |
| Voltage | 90 – 260 V |
| Luminous Flux | 60-249 |
| Installation Method | Assembly |
| Place | Parlor, Study, Master Bedroom, other bedrooms, Hotel Hall, Hotel Room |
| Item Type | Pendant Lights |
| Warranty | 2 year |
| Number of light sources | > 20 |
| Lighting Area | 5-10square meters |
| Lampshade Color | black, Gold |
| Technics | Painted |
| Finish | Iron |
| Model Number | PL230 |
| Light Source | LED bulbs |
| Style | Modern Style |
| Choice | yes |
19 reviews for Modern Minimalist LED Pendant Light Chandelier with Adjustable Hanging Line, Black & Gold
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

N***o –
Excellent light. Good quality. Bright light. I recommend the seller. Will re order again. Very quick shipping
Body Color: Gold oval and round Wattage: trichromatic light Ships From: CHINA
Anonymous –
Excellent light. Good quality. Bright light. I recommend the seller. Will re order again. Very quick shipping
Body Color: Gold oval and round Wattage: trichromatic light Ships From: CHINA
R***e –
Perfect 👌
Body Color: Black-2 head Emitting Color: Warm white
Anonymous –
Great lamp, looks beautiful as a gift.
Body Color: Black-2 head Emitting Color: Tricolor light
R***A –
Excellent product. Good quality
Body Color: A-Black-2 head Emitting Color: Tricolor light
Anonymous –
The chandelier is simply amazing and high quality, arrived faster than expected.
Makes great lighting and looks simply beautiful
Body Color: Gold oval and round Wattage: Natural light Ships From: CHINA
A***n –
Looks good
Body Color: A-Black Emitting Color: Tricolor light
6***r –
nice lamp, lightweight, quite bright, good for reading.
Body Color: Black Emitting Color: Warm white
M***i –
very good product quality. just as seen in the images
Body Color: Black single Round Wattage: Warm white Ships From: CHINA
5***r –
Very much, the product arrived quickly, and really affordable and beautiful!!! The lighting is nice and the product arrived well-packaged.
Body Color: Gold-2 head Emitting Color: Warm white
M***i –
everything very well. It arrived on time without delays.
Body Color: Black single Long Wattage: Warm white Ships From: CHINA
Anonymous –
The chandelier has a very substantial feel to it. It looks absolutely perfect when hung up. I’m very pleased with it. A thoroughly satisfying shopping experience.
Body Color: A-Black Emitting Color: Warm white
R***r –
The chandelier has a very substantial feel to it. It looks absolutely perfect when hung up. I’m very pleased with it. A thoroughly satisfying shopping experience.
Body Color: A-Black Emitting Color: Warm white
Y***v –
Very beautiful!! Worth the price
Body Color: Gold Emitting Color: Warm white
Anonymous –
Very beautiful!! Worth the price
Body Color: Gold Emitting Color: Warm white
Anonymous –
Arrived quickly, exactly as described, stunning!
Body Color: Gold single Round Wattage: Warm white Ships From: CHINA
V***u –
The product is really good, the price is not expensive but the quality is good, the brightness is very high, and it can be placed on a long cabinet as both an ambient light and a reading light, as well as a night light mode. Highly recommended
Body Color: Black single Round Wattage: White light Ships From: CHINA
i***m –
The delivery speed is very fast, the quality is very good, i really like it, and i will repurchase it next time
Body Color: Black A head Wattage: White light Ships From: CHINA
M***v –
Very good product and fast delivery
Body Color: Black Emitting Color: Warm white