Nordic Single Dining Chair with Wide Seat and Metal Frame
$189.99 Original price was: $189.99.$179.99Current price is: $179.99.
Product information:
Wide and stable chair surface Wide and large sitting surface
Bold metal frame
Attention:
Due to different measuring tools and measuring methods, there may be a size difference of 1 – 2cm.
Please refer to the actual size of the dining chair received.
The color of the dining chair may have a certain color difference due to factors such as lighting, shooting angle, display device, etc.
Please refer to the actual color of the received product.






























| Weight | 6.500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 45 × 85 in |
| color | White Black, Orange, Yellow, Pink, Blue, Matcha |
| space | Bedroom |
| With Handrails | No |
| Brand Name | NONE |
| is_customized | Yes |
| Frame Material | None |
| Type | Dining Room Furniture |
| Specific Use | Dining Chair |
| Installation Method | Assembly |
| Set Type | No |
| Style | Europe and America |
| Number in set | 1 pieces |
| Adjustable height | No |
| Whether Cushioned | No |
| General Use | Home Furniture |
| Is Rotatable | No |
| Origin | |
| Folded | No |
| Appearance | Modern Style |
| Material | Plastic |
| Size | 48*44*83 |
| High-concerned chemical | None |
| Backrest Height | 800mm |
1 review for Nordic Single Dining Chair with Wide Seat and Metal Frame
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Anonymous –
Honestly, i was very skeptical because there was no reviews, but the chair got here. It did took a while. It was delivered after the estimated day, but it’s okay. Happy with my purchase very comfortable but i’ll be buying cushions anyways
Color: black