Luxury Velvet Swivel Bar Stools with Lion Knocker Upholstered Dining Chairs for Home Bar Table
$168.99

Modern Bar Stools Adjustable Swivel Chair for Kitchen Counter Pub Cafe
Specifications:
Material:Metal, Fireproof Velvet, Sponge, Wood
Color: Black, Grey
Style: Vintage
Fit:Bar, Prom,Restaurant, Home,Office,Barber.
Size: Seat : 43×40 x51m(17x16x20in)/thickness 12 cm(4.72in)
Seat back: 40x40cm(15.74×15.74in),thickness:7cm(2.75in)
Total Height: 106-127 cm(42-50in)
Load capacity: 100 kg/220.46pounds










Features:
-
360°Swivel Bar Stool is made from high quality material, the seat cover
material is velvet, high resilience sponge inside, copper nail fasten
the seat and decorate it. Gas lift, smooth and durable when you turn
around it. -
Pub chair with stylish facade, luxurious deep buckle back, double-row
chrome-plated studs, the rivets decorated and reinforced. Electroplated
lion head pull tab on back of backrest,can pull it to spin the Chair. -
This velvet bar chair with ergonomically design, the height-adjustable,
rotate-able 360°, with a backrest and footrest, lengthened to make your
feet more comfortable. Sitting on it,is a wonderful experience. -
This grey velvet adjustable stool chromed metal base dia:45cm/17.71in, larger landing ground than other chair to sure stability.
-
This nice-looking velvet swivel stool can easily match with your home decor
style, premium material, and ergonomically design, suitable for
commercial and domestic use, especially in bars, living rooms, kitchens,
coffee shops, markets, coffee shops, counters, barber shops, offices,
etc.Assembly required, all accessories included.
Package include:
1x Chair
1x Instruction
1 x Screw Accessory (set)
Note:
– Please refer to the measurement. Tiny measuring error is allowable in normal range.
– There might be a little color difference due to the monitor, camera or other factors, please refer to the physical item.








| Weight | 13.500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 58 × 57 in |
| Brand Name | LUVODI |
| High-concerned chemical | None |
| Frame Material | Metal |
| Origin | |
| Whether Cushioned | Yes |
| Installation Method | Assembly |
| With Handrails | Yes |
| Type | Bar Furniture, Bar Chair/Stool |
| Appearance | Modern Style |
| is_customized | Yes |
| Illuminated | No |
| Material | Velvet, Velvet, Sponge, Stainless Steel |
| Style | Minimalist Modern |
| Use | Home |
| Folded | Yes |
| Specific Use | Bar Chair |
| Model Number | XJJ613 |
| Height Adjustable | Yes |
| Backrest Height | 800mm |
| Size | 44x127cm |
| Is Rotatable | Yes |
| General Use | Commercial Furniture |
| Color | Grey, black |
| Features | Adjustable, Embossed, Gas Lift, 360° Swivel, Comfortable, High Back |
| Model | Tufted Chair |
| Item Height | 106cm |
| Item Width | 52cm |
| Minimum Height | 42 inch |
| Maximum Height | 50 inch |
3 reviews for Luxury Velvet Swivel Bar Stools with Lion Knocker Upholstered Dining Chairs for Home Bar Table
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

M***l –
Works great, price little bit higher
Color: black Ships From: Australia
n***t –
Very fast delivery, well-packaged.
Good quality product, I am very satisfied.
Color: black Ships From: GERMANY
Anonymous –
Very nice stool but it is only 1.
Color: black Ships From: United States